Navigace VLTAVA

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Chystáte se sjíždět řeku Vltavu a chybí Vám podrobné informace o veškerých bodech na řece? Chcete vědět, kde se právě na řece nacházíte a co Vás čeká?

Navigace VLTAVA byla vytvořena Sdružením půjčoven lodí a kempů na Vltavě. Půjčovny a kempy dotčeného spolku touto aplikací chtějí přispět k zjednodušení v orientaci vodáků na řece samotné, zlepšení bezpečnosti a zkvalitnění služeb na řece a kolem ní. Zároveň je aplikace vhodným prostředkem k naplánování si výletu na řece Vltavě dle vlastních představ. Aplikace je jedinečná tím, že se na ní podílí samotné půjčovny a kempy a dodávají do aplikace přesná a aktuální data.

Zásadní vlastnosti aplikace:
- zcela zdarma bez žádných skrytých poplatků a to ani v budoucnosti
- bez reklam (vývoj a údržbu financuje Sdružení půjčoven lodí a kempů na Vltavě)
- zcela off-line (pouze mapová část může vyžadovat připojení na internet)

Co v aplikaci naleznete?
- podrobnou kilometráž celé řeky
- Trauma body – místa integrovaného záchranného systému (IZS)
- kompletní, aktualizované informace o místech na řece Vltavě
- GPS navigace na řece s určením vaší polohy vůči všem bodům a místům na řece Vltavě
- podrobné třídění veškerých bodů

Jaké informace v aplikaci naleznete?
Aplikace je vytvořena a na základě požadavků přímo od vodáků bude doplňována lidmi „od řeky“ a proto výběru bodů na řece byl kladen velký důraz.
Naleznete zde bezpečnostní informace v podobě trauma bodů, důležité informace pro sjíždění řeky (nástupní a výstupní místa, seznam půjčoven, jezy, mosty, pěší lávky), informace o ubytování a stravování (kempy, občerstvení pro vodáky, restaurace), informace o možné dopravě a okolí řeky (vodácké autobusy, autobusy, vlaky, obce a města v okolí řeky či pamětihodnosti).
Internetové stránky navigacevltava.cz
Na našich internetových stránkách jsou informace ještě rozšířené o možnosti třídění jednotlivých bodů na řece podle specifických parametrů a vybavení, či naplánovat si cestu k z místa bydliště k místu na řece.
Going down the river Vltava and missing details of any points on the river? You want to know where you are on the river, and what do you expect?

Navigation VLTAVA was created by the Association of boat rentals and campsites on the Vltava. Rentals and campsites association concerned by this application wishing to contribute to simplifying the orientation of boaters on the river itself, improve the safety and quality of services on the river and around it. At the same time the application is an appropriate means to plan a trip on the Vltava river to your liking. The application is unique in that it can be attributed to the actual rental and camping and come into accurate and timely data.

The fundamental features of the application:
- Totally free without any hidden charges, and even in the future
- Without ads (development and maintenance of the finances of the Association boat rentals and campsites on the Vltava)
- Completely off-line (only the map portion may require internet connection)

What you will find in the application?
- A detailed mileage across the river
- Trauma points - the points of the Integrated Rescue System (IRS)
- A complete, updated information about places on the Vltava River
- GPS navigation on the river with determining your position against all the points and places on the river Vltava
- Detailed classification of all points

What information can be found in the application?
The application is developed based on the requirements directly from watermen will be complemented by people, "the river" and therefore selecting points on the river was a big emphasis.
Here you will find safety information in the form of trauma points, important information for rafting (entrance and exit points, list of rental, dams, bridges, pedestrian walkways), information about hotels and restaurants (camps, snacks for watermen, restaurants), about the possible traffic and near the river (canoeing buses, buses, trains, towns and villages around the river and sights).
Websites navigacevltava.cz
On our website is still widespread information about the possibility of sorting the various points on the river, according to specific parameters and equipment, or to plan your trip from home to the place on the river.
Read more
Collapse
4.0
7 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Aktualizace veškerých bodu na řece, doplnění fotografií, aktualizované zastávky vodáckého autobusu, optimalizace aktualizačních dat, zpřesněno určení polohy na řece.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 17, 2017
Size
11M
Installs
1,000+
Current Version
1.9
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
CRnet, s.r.o.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.