Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Pamatujete si, jaké to bylo poprvé “pípnout” kartou? Doba pokročila a dnes už nepotřebujete ani tu plastovou kartu. Na vše vám stačí chytrý telefon, který nosíte pořád s sebou. Co vše vám už dnes mobilní peněženka přinese?

KARTA V MOBILU
Svoji debetní kartu VISA od České spořitelny si můžete přidat do mobilu a platit s ní všude tam, kde dnes platíte svou bezkontaktní kartou. Navíc můžete při platbách nad 500 korun používat místo PINu bezpečnější otisk prstu.

HLADINA ZŮSTATKU
Abyste hned viděli, kolik ještě můžete utratit, ukazuje vám hladina na obrazovce vždy váš aktuální zůstatek. A aby to “akvárko” nebylo tak prázdné, přidali jsme do něj i rybičku. Vždyť co taky jiného nosit v mobilní peněžence než celou rybu, když v té opravdové nosíme často alespoň šupinu pro štěstí?

KARTA NA INTERNET
Máte obavu zadávat číslo karty při nákupech na Internetu? Nyní máte unikátní možnost vytvořit si jednorázovou kartu pro nákupy na eshopech. Zaplatíte s ní přesnou částku a nikdo nyní vaši kartu už nemůže zneužít.

SLEVY NA NÁKUPY
V Poketce na vás čekají slevy u desítek obchodníků, kde možná už dnes běžně nakupujete. Je škoda je nevyužít.

Teď už zbývá jen vyzkoušet nové placení v obchodě, lepší jednou zkusit než stokrát slyšet. Za chvíli budete na plastovou kartu vzpomínat stejně jako třeba na gramofonové desky.
Do you remember what it was like to beep for the first time with a card? Time has progressed and today you no longer need a plastic card. All you need is a smart phone that you always carry with you. What will your mobile wallet bring to you today?

CARD IN MOBILE
You can add your VISA debit card from Česká spořitelna to your mobile phone and pay with it wherever you pay today with your contactless card. In addition, you can use a safer fingerprint instead of a PIN when paying over CZK 500.

BALANCE LEVEL
To see how much you can spend now, the level on the screen always shows your current balance. And to make the aquarium so empty, we added a fish to it. After all, what else to wear in a mobile wallet than a whole fish, when we often carry at least the scales for luck in the real one?

INTERNET CARD
Are you concerned about entering the card number when shopping on the Internet? Now you have a unique opportunity to create a one-time card for shopping at eshop. You pay the exact amount with it and no one can now abuse your card.

SHOPPING DISCOUNTS
In Poketka you can expect discounts at dozens of traders, where you can usually shop today. It is a pity not to use them.

Now all we have to do is to try a new payment in the store, try one more time than hear a hundred times. In a moment you will remember the plastic card as well as the records.
Read more
Collapse
3.4
746 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Nová verze přináší mimo jiné vylepšenou historii transakcí - nově uvidíte v Poketce všechny transakce Vašimi platebními nástroji vydanými ČS. Poketku budete teď moci používat i v případě, že Váš telefon nepodporuje technologii NFC nebo nemáte vhodnou kartu k tokenizaci (např. Mastercard) – v obchodě s ní pochopitelně nezaplatíte, ale budete moci využívat všechny další její funkce jako je virtuální karta na internet nebo věrnostní karty.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 9, 2019
Size
27M
Installs
10,000+
Current Version
0.9.39
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Česká spořitelna, a.s.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.