Nebezpečí z přírody kolem nás

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

„Nebezpečí z přírody kolem nás“ představuje kombinaci didaktické pomůcky pro žáky s užitečnou pomůckou pro dospělé.
Intoxikace pozřením jedovaté rostliny nebo houby, případně způsobená bodnutím od bezobratlého živočicha tvoří 10 – 25 % všech pacientů hospitalizovaných na odděleních ARO a JIP. V našem bezprostředním okolí se nachází celá řada jedů, z nichž jedy obsažené v rostlinách (houby nevyjímaje) a živočiších tvoří vysoké procento z nich.
Tato aplikace a s ní související webový portál se soutěží pro školy má sloužit pro účely elementárního vzdělávání. Žáci se zde dozví důležité informace o rostlinách, houbách a živočiších, se kterými se mohou běžně setkat při procházkách v parcích, nebo při hraní si v areálu školy. Nejde o soupis všech potenciálně nebezpečných druhů, ale druhů, které se běžně vyskytují v areálu škol, nebo městské zeleni. Studenti získají základní přehled, které druhy pro ně představují zdravotní riziko a které druhy naopak nejsou nebezpečné.
Zároveň má aplikace sloužit např. rodičům či učitelům jako nástroj první pomoci v případě podezření na intoxikaci potomka nebo žáka. Aplikace intuitivní formou pomůže identifikovat možného původce intoxikace. Když je nalezen možný původce, aplikace navrhne nejvhodnější typ první pomoci. Právě včasná a správná první pomoc je zásadní pro snížení dopadů intoxikace, které v případě mladého člověka mohou být fatální.
"Danger from nature around us" is a combination of a teaching aid for pupils with a useful aid for adults.
Intoxication by ingestion of a poisonous plant or fungus, possibly caused by a sting from an invertebrate animal, accounts for 10-25% of all patients hospitalized in the ARO and ICU wards. In our immediate vicinity there are a number of poisons, of which the poisons contained in plants (mushrooms not excluded) and animals make up a high percentage of them.
This application and the related web portal with the competition for schools is to be used for the purposes of elementary education. Pupils will learn important information about plants, mushrooms and animals that they may commonly encounter when walking in parks or playing on school grounds. It is not an inventory of all potentially dangerous species, but species that commonly occur on school premises or urban greenery. Students will gain a basic overview of which species pose a health risk to them and which species are not dangerous.
At the same time, the application should serve, for example, parents or teachers as a first aid tool in case of suspected intoxication of a child or pupil. Intuitive application will help identify a possible cause of intoxication. When a possible causative agent is found, the application will suggest the most appropriate type of first aid. Timely and correct first aid is essential to reduce the effects of intoxication, which can be fatal in the case of a young person.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Vydání aplikace
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 18, 2020
Size
4.6M
Installs
10+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Česká zemědělská univerzita v Praze
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.