Bezodpadová výzva podle Czech Zero Waste

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Cesta k životu bez odpadu se skládá z mnoha menších rozhodnutí a změn v našich návycích. Aplikace Bezodpadová výzva tě jimi provede.

Začni 40 bezodpadovými dny. Každý den před tebe aplikace položí novou výzvu, která tě posune na cestě k životu s menším množstvím odpadu. Plnění úkolů si můžeš fotograficky dokumentovat. Po splnění každého úkolu ti aplikace nabídne nahrání a sdílení fotky na sociálních sítích.

Odpad, který dnes končí na skládkách, ve spalovnách a ve volné přírodě otravuje naše životní prostředí i nás. Přitom má život, ve kterém se odpadu snažíš předcházet, mnoho předností. Nejenom to, že nebudeš muset vynášet koš, ale také poznáš lépe své okolí, objevíš pravou hodnotu věcí, budeš jíst opravdové jídlo, kriticky se zamyslíš nad spotřebním chováním současné společnosti, a navíc i ušetříš.

Autorkami aplikace jsou holky z blogu o životě bez odpadu Czech Zero Waste.
The road to life without waste consists of many minor decisions and changes in our habits. Apply a non-wastage prompt to them.

Start 40 free days. Every day before you, the application puts out a new challenge that will take you on the path to life with less waste. You can document the tasks of photography. After completing each task, your app offers uploading and sharing photos on social networks.
 
Waste that ends today in landfills, in incinerators and in the wild is annoying our environment, too. At the same time, the life in which you are trying to prevent waste has many advantages. Not only do you have to carry a basket but also know your surroundings better, discover the true value of things, eat real food, think critically about consumer behavior and save you.
 
The application authors are the girls from the Czech Zero Waste blog.
Read more
Collapse
4.6
67 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Máme pro tebe aktualizaci v podobě letní bezodpadové výzvy! Čeká tě 9 nových úkolů zaměřených na letní radovánky. Stejně jako u 40denní výzvy se ti každý den objeví nový úkol. Nejde o to jej splnit hned, ale o inspiraci na celé léto. Proto ti aplikace bude plnění výzvy po dva měsíce ode dne, kdy se do ní pustíš, každý týden připomínat. Přejeme krásné a bezodpadové léto! Holky z Czech Zero Waste
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 28, 2019
Size
23M
Installs
10,000+
Current Version
1.1
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Pavel Gajdoš
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.