Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace je určena ke sběru lokalit tragických dopravních nehod. Místa jsou zobrazována v interaktivní mapě spolu s fotografiemi, případně dalšími údaji.

Aplikace sejme GPS souřadnice lokality, po nafocení právě tří snímků, je možné tyto informace (GPS poloha, fotografie, popis, případně další údaje) odeslat na webový server https://www.czrso.cz/krizky-u-silnic/mapa/ kde se následně zobrazí na mapě. Uživatel má možnost zadat svoje jméno nebo přezdívku a e-mailovou adresu (S údaji je nakládáno v souladu s GPDR). Pokud zadá platnou e-mailovou adresu, automaticky proběhne registrace do stránek https://www.czrso.cz, kde se může přihlásit a upravovat údaje jím zadaných lokalit.

Vývoj aplikace provedlo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. v Brně a v rámci výzkumu, který je podporován Ministerstvem dopravy ČR.
The application is designed to collect tragic traffic accident sites. Places are displayed on the interactive map along with photos or other data.

The application removes the GPS coordinates of the site, it is possible to send this information (GPS position, photographs, description or other data) to the web server https://www.czrso.cz/krizky-u-silnic/mapa/ where it is then displayed on the map. The user has the option to enter his / her name or nickname and e-mail address (Data is handled in accordance with GPDR). If a valid email address is entered, it automatically enters the https://www.czrso.cz site where it can log in and modify the data of the specified locations.

The development of the application was carried out by the Transport Research Center, Brno, and research, which is supported by the Ministry of Transport of the Czech Republic.
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Updated
October 16, 2018
Size
2.6M
Installs
5+
Current Version
1.03
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ivo Zahradníček
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.