Město Tábor – kalendář akcí

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Město Tábor je dnes druhým největším jihočeským městem a stalo se významným dopravním, hospodářským a kulturním centrem regionu. Romantická táborská krajina rozprostírající se v povodí řeky Lužnice patří díky velkému množství historických památek a svým přírodním krásám k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Táborsko je kraj úzce spjatý s dějinami českého národa, od nepaměti místem bohatých kulturních tradic. Pulzující srdce regionu je Tábor, který kromě řady kulturních programů vycházejících z historických tradic a přibližující středověk nabízí i mnoho kulturních zařízení, expozic a výstav, alternativní kulturu, netradiční přehlídky a širokou paletu interdisciplinární festivalů – kulturních zážitků pro všechny generace.
V Táboře se koná ročně na 20 festivalů, několik již z mnohaletou tradicí, některé nově: Festival čokolády, Hračkárna, Naše chutě,... A tak i zde dnešní návštěvník najde pestrou kulturní nabídku.

V aplikaci naleznete přehled kulturní, společenských a sportovních akcí.
Tabor City is the second largest town in South Bohemia and has become a major transport, economic and cultural center of the region. Tabor Romantic landscape extending to the river of Lužnice include its large number of historical monuments and its natural beauty the most visited places in the Czech Republic.

Tabor region is closely linked with the history of the nation, from time immemorial a place of rich cultural traditions. Pulsating heart of the region's camp, which in addition to a series of cultural programs based on historical traditions and approaching the Middle Ages and has many cultural facilities, displays and exhibitions, alternative culture, innovative shows and a wide variety of interdisciplinary festivals - cultural experiences for all ages.
The Camp is held annually on 20 festivals, several already a long tradition, some newly-: Chocolate Festival, Toy Stores, our tastes ... And so here today visitors will find a varied cultural offer.

The application will find an overview of the cultural, social and sporting events.
Read more
Collapse
3.3
3 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Program pro rok 2018.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 21, 2017
Size
2.4M
Installs
100+
Current Version
0.0.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Radek Jaroš
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.