TalenTest

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Co je TalenTest ?

1 test
30 minut tvého času
8 talentů
Více než 7 500 studijních oborů a 450 profesí.
Vše na jednom místě, to je TalenTest.


Kup si balíček testů a objev své talenty.

Na základě tvých silných talentů ti aplikace doporučí vhodné studijní obory a profese.

Databáze obsahuje více než 650 studijních oborů SŠ, 7 000 typů studia na VŠ a 450 profesí.

Vyplnění dotazníku ti zabere cca 30 minut.

Certifikátem se můžeš pochlubit rodičům a porovnat s kamarády či spolužáky.

Test je určený žákům a studentům základních a středních škol od 13 do 18 let.

Dotazník používá tříbodovou Lickertovu škálu (1–3), která není obtížná na pochopení a odpovědět na jednotlivá tvrzení pro tebe nebude složité.

Na tvorbě a vývoji dotazníku pracoval tým školních a poradenských psychologů a jeho vývoj byl zahájen již v roce 2015.


Talentest je určen všem, kteří mají zájem zjistit, jakými konkrétními talenty disponují a jakou cestou by se měli vydat ve svém dalším životě, aby je mohli beze zbytku využít a uplatnit.

Hlavní otázkou, na kterou výstupy tohoto dotazníku odpovídají a rozvíjejí tak teorii Howarda Gardnera, je identifikace úrovně a dispozic ke konkrétním talentům z celkových osmi. Které talenty to jsou, zjistíš v naší aplikaci.


Talentest je autorský projekt společnosti JOB ON s.r.o., vytvořený ve spolupráci s PhDr. Antonínem Mezerou, předním odborníkem na oblast kariérního poradenství a volby povolání, autora celé řady odborných publikací, např.: “Pro jaké povolání se hodím”, “Sebepoznávání”, “Dotazníky k sebehodnocení žáka” a řady dalších.

Test vychází z teorie rozmanitých inteligencí (Multiple Intelligences) Howarda Gardnera, která byla publikována v USA (1983), v knize “Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences” (českém vydání 1999 a 2018 pod názvem “Dimenze myšlení:teorie rozmanitých inteligencí”.
What is TalenTest?

1 test
30 minutes of your time
8 talents
More than 7,500 fields of study and 450 professions.
All in one place, that's TalenTest.


Buy a test pack and discover your talents.

Based on your strong talents, the application will recommend appropriate fields of study and professions.

The database contains more than 650 fields of study at secondary schools, 7,000 types of study at universities and 450 professions.

It will take you about 30 minutes to complete the questionnaire.

You can show your parents a certificate and compare it with friends or classmates.

The test is designed for pupils and students of primary and secondary schools from 13 to 18 years.

The questionnaire uses a three-point Lickert scale (1–3), which is not difficult to understand, and it will not be difficult to answer individual statements.

A team of school and counseling psychologists worked on the development and development of the questionnaire and its development started in 2015.


Talentest is designed for all who are interested in finding out what specific talents they have and what path they should take in their next life so that they can fully utilize and apply them.

The main question to which the outcomes of this questionnaire answer and develop Howard Gardner's theory is to identify the level and disposition of specific talents out of a total of eight. Find out which talents they are in our app.


Talentest is an author project of JOB ON Ltd. created in cooperation with PhDr. Antonín Mezera, a leading expert in career counseling and career choice, author of a number of professional publications, such as: “Which career I fit”, “Self-knowledge”, “Pupil self-assessment questionnaires” and many others.

The test is based on Howard Gardner's Multiple Intelligences theory, published in the USA (1983), in the book "Frames of Mind: Theory of Multiple Intelligences" (Czech edition 1999 and 2018 entitled "Thinking Dimensions: Theory of Multiple Intelligences" ”.
Read more
Collapse
5.0
5 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
April 20, 2020
Size
3.6M
Installs
100+
Current Version
1.3.0030
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
In-App Purchases
Permissions
Offered By
JOB ON s.r.o.
Developer
JOB ON s.r.o. Rybna 716/24, 110 00, Praha 1 Czech Republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.