Metroji - Stíhám metro?

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Cestuješ po Praze metrem? Co takhle zkusit Metroji, českou appku, která Ti ukáže nejbližší odjezdy metra a zároveň napoví, jestli a jak je máš šanci stihnout.

S Metroji můžeš po Praze cestovat o dost víc v klidu!

---------------

Co aplikace umí?

1. Ukazuje tři nejbližší odjezdy

Poté, co si přidáš stanici, Ti aplikace zobrazí, za jak dlouho by dle jízdních řádů mělo jet metro.

2. Napovídá pomocí emoji

Napovídání platí od turniketů (těch žlutých krabiček, kde se označují lístky). Proč? Protože vlezů do metra je tolik, že by se v tom nešlo vyznat. Když se u turniketů na emoji podíváš, víš, jestli a jak nejbližší spoj stíháš.

3. Funguje offline

Protože často v metru není dobrej signál.
Takhle stačí, když jednou za týden v Metroji stáhneš nová data (čehož se není třeba bát, je to hned, mají necelých 600 Kb) a pak už nic neřešíš.

--------------------
Prosím, v životně důležitých chvílích (= když to metro potřebuješ stihnout za každou cenu) si stejně dej radši dostatečnou časovou rezervu. Vždy může nastat mimořádná událost, co s dopravou trochu zamíchá.
--------------------
Kdybys měl(a) jakoukoliv otázku, budeme moc rádi, pokud se ozveš (přes aplikaci, na instagramu @metroji_app nebo na email app@metroji.cz)

Užívej cestování s větším klidem <3

www.metroji.cz
Do you travel around Prague by metro? How about trying Metroji, a Czech app that will show you the nearest metro departures and at the same time tell you if and how you have a chance to catch them.

With Metroji you can travel around Prague in peace!

---------------

What can the application do?

1. Shows the three closest departures

After you add a station, the application will show you how long it takes for the metro to go according to the timetables.

2. Hints through emoji

The hints are from turnstiles (those yellow boxes where tickets are marked). Why? Because there are so many crawls in the subway that you wouldn't know it. When you look at emoji at the turnstiles, you know if and how the nearest link you are pursuing.

3. Works offline

Because often there is no good signal in the subway.
Just like that, once a week in Metroj you download new data (which is not to be worried, it is now, they have less than 600 Kb) and then you do not solve anything.

--------------------
Please, at vital moments (= if you need to catch the subway at all costs), you should still give yourself enough time. There can always be an extraordinary event that mixes up a bit with traffic.
--------------------
If you have any question, we will be very pleased if you get in touch (via app, on instagram @metroji_app or email app@metroji.cz)

Enjoy traveling with more peace of mind <3

www.metroji.cz
Read more
Collapse
4.7
50 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
December 11, 2019
Size
2.4M
Installs
1,000+
Current Version
1.0.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Jan Mikeš
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.