Vzpoura mozků, Galaxia a Tvrz

Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Milí čtenáři,

po trilogii Pod paprsky Zářícího přicházíme s druhou aplikací obsahující klasické české komiksy: Vzpoura mozků, Galaxia a Tvrz, které poprvé vyšly v časopisu Abc v 70. a 80. letech minulého století. Právě tyto příběhy podle nás patří k tomu nejlepšímu, co v Československu na tomto poli vzniklo. A patří zároveň také k nejlepším dílům autorského dua Václav Šorel (scénárista) a František Kobík (kreslíř).

Aplikace je ke stažení zdarma. Vzhledem k nákladům na vývoj a nákup práv pro uveřejnění komiksů jsme museli obsah každého příběhu zpoplatnit stanovili stejně jako minule na 40 korun a cenu celé trilogie na 75 korun. Komiks si stačí koupit jednou a nákup si pak přenést na další zařízení pomocí tlačítka pro obnovení nákupů.

Jako bonus opět v aplikaci najdete dvě videa. V prvním jsme se pokusili vizualizovat osudnou srážku kosmické lodi Galaxia s meteoritem, která znamenala smrt většiny její posádky. Druhé video obsahuje více než šestiminutový rozhovor se scénáristou Václavem Šorelem.

Stejně jako v první aplikaci jsme se snažili o co největší čtenářský komfort. Aplikace proto umožňuje prohlížení komiksu v několika režimech. Můžete jednoduše listovat stránkami a zvětšovat či zmenšovat je pomocí dvou prstů nebo si dvojitým poklepáním přiblížit konkrétní rámeček a číst příběh políčko za políčkem. Tento způsob prohlížení jsme v této aplikaci ještě vylepšili, aby byl plynulejší a hezčí.

Vzhledem k velikosti aplikace doporučujeme její stažení přes kvalitní Wi-Fi. Po zakoupení a stažení komiksů již aplikace připojení k internetu nevyžaduje.

Doufáme, že se budete dobře bavit. Vaše podněty, jak aplikaci vylepšit, případně návrhy, jaké další komiksy byste si přáli na Androidu vidět, uvítáme na naší Facebookové stránce NewsLab.cz.

Děkujeme, tým NewsLab.cz
Dear readers,

The trilogy after Radiant beams come up with a second application containing the classic Czech comics: Rise of the drain, Galaxia and Fortress, which first appeared in the ABC magazine in the 70s and 80s of the last century. It is these stories in our opinion one of the best things in Czechoslovakia in this field was created. And at the same time also includes the best works of copyright duo Václav Šorel (writer) and Frank Kobík (illustrator).

This application is a free download. Due to the development costs and purchase rights for publishing comics we had to charge content of each story set in the same way as last time at a price of 40 crowns entire trilogy at 75 crowns. Comics can just buy one and then purchase a transfer to another device using the recovery button purchases.

As a bonus again in the app you will find two videos. At first we tried to visualize the ultimate collision of spacecraft Galaxia with meteorites, which meant the death of most of its crew. The second video contains more than six-minute interview with writer Vaclav Sorel.

As in the first application we tried to maximize the reader's convenience. The application therefore allows viewing comics in several modes. You can simply browse through the pages and zoom in and out using two fingers or double-tap zoom concrete frame box and read the story behind the box. This way we view this application even better, to be smoother and nicer.

Due to the size of the program, we recommend the download via Wi-Fi quality. After purchasing and downloading comics has application does not require an Internet connection.

We hope you enjoy. Your suggestions on how to improve the application of any proposals which other comics you want to see Android, welcome to our Facebook page NewsLab.cz.

Thank team NewsLab.cz
Read more
4.4
147 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Aktualizace funkčnosti nákupů, oprava nezobrazování stránek.
Read more

Additional Information

Updated
April 8, 2015
Size
16M
Installs
5,000+
Current Version
1.2.3
Requires Android
2.1 and up
Content Rating
Everyone 10+
Fantasy Violence
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$1.97 - $3.70 per item
Permissions
Offered By
VLTAVA LABE MEDIA
Developer
U Trezorky 921/2 158 00 Praha 5 - Jinonice
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.