Anglická slovíčka (licence pro 1 uživatele)

Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Naučte se přes 500 anglických slovíček nenásilnou formou. Tato výuka je také velmi vhodná pro malé děti. Nejprve si vyberete kategorii slovíček. Pak program nabízí vždy šest obrázku a vysloví hledané slovo anglicky.
Pokud správně zvolíte obrázek pro dané slovo, pak pokračujete ve výuce. Pokud slovo neuhádnete, pak se vám znovu zařadí do výuky. Když nevíte, tak vám napoví otazník česky. Každý výraz je namluven rodilým mluvčím v češtině i angličtině a během výuky se zobrazuje anglický text. Děti v podstatě ani nemusí umět číst, protože celé ovládání je jen přes obrázky, které znázorňují dané slovo.
Tato angličtina se určitě každému bude hodit na cestách, protože obsahuje i praktické kategorie: letiště, město, obchod, potraviny, nemocnice, moře a další...

Prvních šest lekcí je zcela zdarma. Všechny ostatní lekce jsou za cenu 89 Kč.

Další výukové hry:
http://www.pmq-software.com/sw/cz/vyukove_hry_pro_deti/

Tady jsou anglické názvy lekci:
Colors
Numbers from 0 till 10
Food
Animals in the wild
Vegetable
Domestic animals
Animals in the wood
Body
Numbers from 11 till 20
Numbers 10, 100, 1000
Kitchen
Bathroom
Fruit
Drinks
Bakery
Home
City
Shop
Clothes
Living room
Transports
School
Farm
Activities
Sports
Jobs
Airport
Sea
Music
Hospital

U každé kategorie si můžete zahrát pexeso, kde každá kartička řekne svůj název v angličtině. Obrázky z každé lekce je možné prohlížet. Je tu možnost i na procvičování výslovnosti. Program si nahraje váš hlas a pak můžete porovnat svoji výslovnost s rodilým mluvčím. U hry "POZNEJ" se uchovávají všechny špatné odpovědi, které se pak nabídnou k procvičování. Výuka je pak mnohem rychlejší.
Learn over 500 English words peacefully. This teaching is also very suitable for small children. First, select a category vocabulary. Then, the program always offers six figure expresses a search word in English.
If you select the correct image for a given word, then continue in education. If you guess wrong the very word, then you can re-introduced into teaching. When you do not know and will tell Czech question mark. Each phrase is spoken by native speakers in English and Czech and during teaching English text is displayed. Children in fact may not even know how to read, because the entire operation is only through pictures depicting the word.
The English certainly everyone will come in handy on the road, because it contains practical categories: airport, city, commerce, food, hospitals, and other sea ...

The first six lessons are completely free . All other classes are for CZK 89 .

Other learning games:
http://www.pmq-software.com/sw/cz/vyukove_hry_pro_deti/

Here are the English names lesson:
Colors
Numbers from 0 till 10
Food
Animals in the wild
Vegetable
Domestic animals
Animals in the wood
Body
Numbers from 11 till 20
Numbers 10, 100, 1000
Kitchen
Bathroom
Fruit
Drinks
Bakery
Home
Feelings
Shop
Clothes
Living room
Transports
School
Farm
Activities
Sports
Jobs
Airport
Sea
Music
Hospital

For each category, you can play a memory game where each card gives his name in English. Pictures of each lesson can be viewed. There is also the possibility of practicing pronunciation. The program will record your voice and then you can compare your pronunciation with a native speaker. U games "Know" retains all the wrong answers, which are then offered to practice. Teaching is much faster.
Read more
Collapse
4.1
289 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

V nové verzi je uchovávání všech výsledků ze hry "POZNEJ". Můžete pak procvičovat jen chybná slovíčka. Celý program je v nové grafice.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 19, 2014
Size
22M
Installs
50,000+
Current Version
2.17
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$3.04 - $4.25 per item
Permissions
Offered By
PMQ SOFTWARE
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.