Stratocaching

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace umožňuje účast na experimentální geolokační hře Stratocaching, která vznikla na základě unikátního nápadu českého občanského sdružení Žádná věda. Do stratosféry je vypuštěn meteorologický balón s tzv. Dropionem (speciální gondolou), který nese Stratocache, 12 létajících kapslí ve tvaru velkého javorového semínka. V nejvyšší fázi letu se Stratocache uvolní a letí k zemi nezávisle. Po dopadu nahlásí svou polohu účastníkům hry, jejichž úkolem je stratokešky rozptýlené v krajině co nejrychleji vyhledat. Projekt Stratocaching není pouhou hrou – je to „experiment na dotek vesmíru“, který vzhledem k vyspělým technologiím a zapojeným expertům v mnoha oborech představuje originální způsob popularizace vědy.

Aplikace Stratocaching je jediným způsobem, jak se do hry aktivně zapojit, a to hlavně přímo v terénu při hledání „semínek ze stratosféry“:
- umožňuje nahlásit nález pořadatelům, a to s pomocí načtení specifického QR kódu na každé Stratocache a odeslání fotografie z místa
- nabízí jednoduchý a intuitivní přehled o poloze Stratocache a Dropionu v průběhu hry, s možností volby navigace k vybranému cíli
- informuje o aktualitách – vědecko-populárních článcích, doprovodných soutěžích a dalších zajímavostech kolem projektu
- v průběhu hry zprostředkovává přímý přenos videa z balónu a online reportáž
The application allows participation in experimental geolocation game Stratocaching, which was based on a unique idea Czech civic association rocket science. Do stratospheric weather balloon is launched with the so-called. Dropionem (special gondola), which carries Stratocache, 12 capsules flying in the shape of a large maple seeds. The highest stage of flight Stratocache released and flies to the ground independently. After impact report his position game participants, whose task is stratokešky scattered in the landscape as quickly as possible to find. Stratocaching project is not just a game - it's "experiment to touch the universe", which due to advanced technology and involved experts in many fields is the original way of popularizing science.
 
Application Stratocaching is the only way to get actively involved in the game, especially in the field in search of "the seeds of the stratosphere":
- You can report the finding to the organizers, and it is loaded with specific QR code on each Stratocache and sending photos of the place
- Offers a simple and intuitive position Stratocache and Dropionu during the game, with the option to navigate to a selected destination
- Reports on the news - popular scientific articles, accompanying competitions and other attractions around the project
- During the game provides direct transfer of video from the balloon and online coverage
Read more
Collapse
3.6
243 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 18, 2014
Size
18M
Installs
5,000+
Current Version
1.8
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
PRIA SYSTEM
Developer
Nad Stráněmi 5656 76005 Zlín Česká republika
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.