Atlas květin

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Interaktivní klíč k určování květin planě rostoucích v České republice a okolí. Aktuální verze pokrývá 400 nejběžnějších druhů rostlin.

Klíč umožňuje rychlé určení květiny podle zadaných znaků (barva a symetrie květu, velikost rostliny, prostředí a doba květu). Už během zadávání znaků se zobrazuje počet vyhovujících květin a když je dostatečně malý, rostlinu určíme srovnáním s fotografiemi v klíči.

U každé rostliny jsou kromě základních údajů uvedeny i odkazy na podrobné informace na internetu (wikipedie, botany.cz).

Protože se předpokádá že Atlas květin budete používat v přírodě, všechny funkce fungují offline, internetové připojení je vyžadováno pouze při prvním spuštění.

Do budoucna plánujeme
* postupné přidávání dalších rostlin
* podrobnější informace o každé rostlině
* pokročilejší vyhledávání v klíči
Interactive key to determine the wild flowers in the Czech Republic and surroundings. The current version covers 400 the most common plant species.

Key allows quick determination of flowers according to the characters entered (color and symmetry of the flower, plant size, environment and flowering period). Even while entering characters shows the number of flowers and compliant when it is small enough, the plant determined by comparing photographs in the key.

For each plant are listed in addition to basic data and links to detailed information on the Internet (Wikipedia, botany.cz).

Because ASSUMED that Atlas will use flowers in nature, all features work offline , the Internet connection is required only when you first start.

In the future we plan
* Overdub plants
* Detailed information on each plant
* Advanced search in the key
Read more
Collapse
4.5
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

25 dalších květin, u každé rostliny odkazy na web, do popisu přidána velikost rostliny
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
April 20, 2017
Size
67M
Installs
100+
Current Version
1.3.5
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Circus Atos
Developer
Circus Atos s.r.o. Francouzská 761/21 Praha 2, Vinohrady 120 00
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.