iZIDOOR

310
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

iZIDOOR přináší mnoho podnětů pro vaši modlitbu, aktuální modlitební úmysly, přidání vlastních úmyslů, ale také průvodce duchovním životem, který pomůže jeho prohloubení. Víme, že občas člověk na modlitbu zapomene a proto si v iZIDOORu můžete nastavit připomínku modliteb.

Každý den začněte s novým inspirativním citátem (možnost přidat na obrazovku jako widget). Týdně zde objevíte úryvek evangelia pro aktuální neděli s prohlubujícím komentářem, nový příběh a také ukázku z knihy, kterou stojí za to přečíst.

Prožívejte liturgický rok se zajímavými světci, kteří mají co nabídnout do dnešních dnů.

Objevte nová místa pomocí interaktivní mapy, či profilů jednotlivých institucí. Anebo se nechte inspirovat zajímavými kurzy pro váš osobní rozvoj.

Aplikace iZIDOOR je aplikace pro váš duchovní růst. Mobilní telefon byl vytvořen pro komunikaci, proč jej nevyužít ke komunikaci s Bohem...

A proč se vlastně aplikace jmenuje iZIDOOR?
1) sv. Isidor ze Sevilly je patron internetu
2) písmenko "i" na začátku evokuje něco, co je spojeno s internetem (ivysilani...)
3) dvě "OO" jsou spojeny v ležatou osmičku (symbol nekonečna=Bůh)
4) slovo "DOOR" znamená anglicky "dveře". Ježíš o sobě říká, že je dveře (J 10,7), ale také iZIDOOR může být dveřmi k hlubšímu duchovnímu životu
iZIDOOR brings a lot of ideas for your prayers, current prayer intentions, adding their own intentions, but also a guide to spiritual life, which will help to deepen it. We know that sometimes one forgets to pray and therefore the iZIDOORu can set a reminder prayers.

Start each day with a new inspirational quote (possibility to add a widget on the screen). Here you will discover the weekly Gospel passage for the current Sunday with a deepening commentary, a new story and an excerpt from the book, which is worth reading.

Relive the liturgical year with interesting saints who have something to offer to this day.

Discover new places through interactive maps and profiles of individual institutions. Or be inspired by interesting courses for your personal development.

IZIDOOR application is an application for your spiritual growth. The mobile phone was created for communication, why not use it to communicate with God ...

And why is the application appoints iZIDOOR?
1) Vol. Isidore of Seville is the patron saint of the Internet
2) the letter "i" at the beginning evokes something that is connected to the Internet (iVysílání ...)
3) The two "OO" are connected in a figure eight (infinity symbol = God)
4) The word "DOOR" in English means "door". Jesus says of himself that the door (J 10.7), but also iZIDOOR can be a door to a deeper spiritual life
Read more
Collapse
4.9
310 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Pro všechny fanoušky aplikace iZIDOOR jsme připravili aktualizovanou sekci STAV SE a hlavně započali některé budoucí novinky. Největší přínos poslední verze je možnost zálohování a obnovení vlastních dat a nastavení aplikace. Kromě toho Vám čas od času umíme zaslat nějaké poutavé novinky... Taky sme se snažili vyřešit několik častých problémů vyskytujících se u různých verzí zařízení a různých verzí Android.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 7, 2019
Size
16M
Installs
10,000+
Current Version
1.6.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
SDB_CR
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.