8 příběhů Starého zákona

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

8 příběhů Starého zákona

Myslíte si, že Bible je pro Vaše děti příliš složitá a nesrozumitelná? V tomto pojetí a zpracování tomu tak rozhodně není. Vtáhne totiž do děje nejen děti, ale i celou rodinou. Proč?

Protože děti:

- Jsou zvídavé a mají hodně otázek!
- Mají rády příběhy!
- Mají rády hry a rády soutěží!
- Mají rády zvířátka a rády je poznávají!
- A především milují zábavu!

Tohle vše a ještě mnohem víc nabízí naše dotyková multimediální kniha. Kombinace elektronické knihy, audio knihy, animovaného příběhu a počítačové hry, kde si navíc Vaše dítě procvičí paměť, logiku či sluch a dozví se mnoho nových a zajímavých věcí. Jak Bůh stvořil svět? Co znamená duha?
Proč nemluvíme všichni jednou řečí? Co je to Noemova archa? Oživte si i Vy příběhy Starého zákona v moderní formě a s příjemným hudebním doprovodem.

Tato kniha poskytuje veškerý multimediální komfort! Kreslené pojetí příběhů Starého zákona si totiž můžete vychutnat v klasické čtené formě, poslechnout si je či zhlédnout třeba jako večerníček. Nebo si spíš chcete s dětmi hrát? Tak spolu proveďte šneka bludištěm a vyberte pro něj tu správnou cestu do Noemovy archy. Nebo si spolu v naší puzzle skládačce složte Adama, Evu a hada… Anebo vyzkoušejte, kdo vyhraje v našem zvířecím pexesu! Jaké zvířátko se skrývá v posledním okénku? Najdete mu jeho ztraceného kamaráda?

Pamatujete si, kolik synů měl Noe? Které zvířátko poslal Noe do své záchranné archy jako první? Své znalosti si jednoduše ověříte v testovacích kvízech, které tuto knihu doprovázejí.

Bible je a vždycky bude považována za „matku všech knih“ a neodmyslitelně patří ke kořenům evropské historie, kultury a vzdělanosti. O důvod víc využít tuto možnost a představit tyto kořeny svým dětem. A v zábavné formě!

Pořiďte si tuto skvělou multimediální dotykovou knihu plnou obrázků, animací, zvířátek, kvízů a chytrých didaktických her a vraťte se společně se svými dětmi do dětských let.

Na konci každého příběhu je interaktivní kvíz, ve kterém si můžete přezkoušet získané znalosti. Po úspěšném zvládnutí kvízů budete určitě znát odpovědi na otázky: Jak vznikl člověk? Proč stvořil Bůh Evu? Nebo proč se na nebi objevuje duha?

„8 příběhů Starého zákona“ je neobyčejné kniha, která nadchne děti nejenom svým bohatým multimediálním obsahem, ale i řadou skvělých funkčních vlastností a didakticky hodnotných her.

Ochrana osobních údajů
• Aplikace ukládá data do interního uložiště zařízení (interní paměť nebo paměťovou kartu) a proto vyžaduje povolení pro práci s daty v zařízení.
8 stories of the Old Testament

Do you think the Bible is for your children too complex and difficult to understand? In this concept, and processing it is certainly not. Draws is going to not only children but the whole family. Why?

Because children:

- They are inquisitive and have a lot of questions!
- They like stories!
- They love the game and love to compete!
- They love animals and love to learn them!
- Above all, they love to have fun!

All this and much more offers our touch multimedia book. Combination of electronic books, audio books, animated story and computer games, where your child will practice addition, memory, logic, or hearing and learn many new and interesting things. How God created the world? What is a rainbow?
Why not talk all one language? What it is Noah's Ark? Relive even you stories of the Old Testament in a modern form, and with a pleasant musical accompaniment.

This book provides all multimedia comfort! Cartoons conception of the stories of the Old Testament because you can enjoy the classic form read, listen to or watch it needed a bedtime story. Or rather you want to play with the children? So follow along snail maze and choose for him the right way to Noah's ark. Or together our jigsaw puzzle, fold Adam, Eve and the serpent ... Or try one wins in our animal pairs! What kind of animal is hidden in the last window? You can find his lost friend?
  
Do you remember how many sons he had Noah? Which animal sent to Noah's Ark rescue first? Their knowledge can easily verify the test quiz that accompanies this book.

Bible is and always will be considered the "mother of all books" and inherent to the roots of European history, culture and education. All the more reason to take this opportunity to introduce these roots and their children. And in a humorous way!

Get this great multimedia touch a book full of images, animation, animals, quizzes and smart educational games and go along with their children to childhood.

At the end of each story is an interactive quiz, where you can check the acquired knowledge. After successfully passing the quizzes, you will definitely know the answers to these questions: How did the man? Why God created Eve? Or why the rainbow appears in the sky?

"8 stories of the Old Testament" is an extraordinary book that inspires children not only with its rich multimedia content, but also many great performances, and a didactically valuable games.

Protection of personal data
• The application saves data to the internal storage device (internal memory or memory card) and therefore requires a permit for working with data in the device.
Read more
Collapse
3.3
9 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Přidány zásady ochrany soukromí.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 14, 2017
Size
3.7M
Installs
1,000+
Current Version
1.4
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Simopt
Developer
Simopt, s.r.o. Klokotská 121 390 01 Tábor Czech Republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.