VR přecházení

19
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Naučte děti ve virtuální realitě (ve 3D brýlích Cardboard s vaším telefonem) jak správně a bezpečně přecházet přes silnici.

Animovaní průvodci (tučňáci) během cesty do školy a na pláž naučí děti jak správně přecházet přes silnici, u autobusové zastávky, na vybraných křižovatkách a zvládání nebezpečných situací na přechodech.

Aplikace je plně namluvena, tj. nepotřebuje další výklad nebo vysvětlování. Je vhodná i pro děti, které ještě neumí číst. Ovládání je velmi jednoduché a nepotřebuje předešlé znalosti a zkušenosti s 3D brýlemi.

Aplikace vznikla v rámci projektu Bezpečné cesty.cz, který zahrnuje jeden z nejnavštěvovanějších portálů o dopravní bezpečnosti v ČR – www.bezpecnecesty.cz a další mobilní aplikace „Animovaná dopravní výchova“ – chodec, cyklista, cestující, „Autoškola” – vše pro zájemce o řidičské oprávnění na osobní automobily a „Doprava“ – aktuální dopravní informace na mapě České republiky.

Cílem projektu Bezpečné cesty.cz je zvyšovat dopravní bezpečnost v ČR a minimalizovat počet dopravních nehod a jejich následků.

Partnery projektu jsou ŠKODA AUTO, Policie ČR a Horská služba ČR.

Disclaimer: Aplikace slouží pro informativní nácvik správného přecházení přes silnici. V praxi je nutné vše procvičovat s dospělými osobami. Aplikace nenese odpovědnost za případné chyby a nesprávné použití. Za bezpečnost dětí vždy ručí rodiče, případně zákonní zástupci.

Ochrana osobních údajů zde (https://www.simopt.cz/cz/app-privacy-policy-cs-default).

Tvůrcem projektu je společnost Simopt, s.r.o. (www.simopt.cz).
Teach children in virtual reality (in 3D Cardboard Goggles with your phone) how to safely and safely cross the road.

Animated guides (penguins) during their journey to school and to the beach will teach children how to correctly cross the road, at a bus stop, at selected junctions and handling dangerous situations at crossings.

The application is fully spoken, ie it does not require further interpretation or explanation. It is also suitable for children who can not read yet. Control is very simple and does not require previous knowledge and experience with 3D glasses.

The application originated within the Safe Travel.cz project, which includes one of the most visited traffic safety portals in the Czech Republic - www.bezpecnecesty.cz and other mobile applications "Animated Traffic Education" - pedestrian, cyclist, passenger, "Autoškola" - all for the interested o driving license for passenger cars and "Transport" - current traffic information on the map of the Czech Republic.

The aim of the Safe Travel.cz project is to increase traffic safety in the Czech Republic and minimize the number of road accidents and their consequences.

The partners of the project are ŠKODA AUTO, the Police of the Czech Republic and the Mountain Service of the Czech Republic.

Disclaimer: The application serves for informative training on proper crossing over the road. In practice, you need to practice with adults. The application is not responsible for any errors and misuse. Child safety is always guaranteed by parents or legal guardians.

Privacy policy here (https://www.simopt.cz/en/app-privacy-policy-cs-default).

The creator of the project is Simopt, s.r.o. (www.simopt.cz).
Read more
Collapse
3.9
19 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Možnost spuštění hry bez 3D brýlí Cardboard.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 25, 2018
Size
82M
Installs
1,000+
Current Version
1.3
Requires Android
6.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Simopt
Developer
Simopt, s.r.o. Klokotská 121 390 01 Tábor Czech Republic
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.