POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace mPXE nabízí aktuální data z obchodování s elektřinou a zemním plynem na burzovní platformě POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE. V on-line režimu je napojena na obchodní systém a dovoluje sledovat aktualní nejlepší prodejní a nákupní cenu a uzavřené obchody. Uživatel má možnost výběru kontraktů, jež chce sledovat, a rovněž nastavení podmínek pro upozornění při změně ceny. K dispozici jsou grafy vývoje cen. Pokud je uživatel platícím zákazníkem burzy, dostává nezpožděná data přímo z obchodování. Pro širokou veřejnost jsou zdarma k dispozici data se zpožděním 15 minut. Aplikace rovněž nabízí sledování aukcí elektřiny a zemního plynu pro koncové zákazníky, včetně on-line sledování právě probíhající aukce. Navíc umožňuje modelovat vývoj ceny, jaké by spotřebitel patrně dosáhl, kdyby do aukce.
Aplikace dále přináší základní informace a novinky z burzy.
Applications mPXE offers actual data from trading in electricity and natural gas on the exchange platform POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE. The online mode is connected to the trading system and allows the current best bid and ask price and closed stores. The user has the choice of contracts to follow, as well as setting the conditions for notification when the price changes. There are graphs of price trends. If the user is a paying customer exchanges Instantaneous receives data directly from the trading. For the general public are available free of charge data delayed 15 minutes. The application also offers tracking auctions of electricity and natural gas to end customers, including online monitoring of ongoing auctions. It also allows to model the evolution of prices, which would probably reach the consumer, if the auction.
The application also provides basic information and news from the stock exchange.
Read more
Collapse
3.6
5 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Údržba a oprava stability aplikace
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 11, 2020
Size
4.1M
Installs
500+
Current Version
1.0.9
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
STYRAX a.s.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.