Obnovitelné zdroje energie 3D

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace Vám prostřednictvím názorných 3D modelů představí zajímavý pohled na zařízení a fungování širokého portfolia obnovitelných energetických zdrojů. Obnovitelné zdroje se stále častěji prosazují nejen v malém měřítku obcí a jednotlivých domácností, ale tvoří i nezanedbatelné procento výrobní kapacity velkých energetických společností. Rozšíření těchto technologií odpovídá současnému trendu decentralizace výroby a samozřejmě trendu ekologizace zdrojů a snižování emisní zátěže v souvislosti s globálním oteplováním.

Hlavní model aplikace představuje výřez krajiny s jednotlivými energetickými zdroji, které tvoří pomyslné menu aplikace. Od klasických a ověřených obnovitelných zdrojů, jakými jsou vodní a větrné elektrárny, přes rozrůstající se sluneční a bioplynové elektrárny a elektrárny spalující biomasu, až po pro nás exotické geotermální elektrárny a využití energie mořské vody – všechny způsoby získávání elektřiny a tepla vám přiblíží reálné procesy probíhající v elektrárnách. Detailní 3D modely důležitých zařízení zpřístupňují vizualizaci jejich konstrukčního řešení i případného začlenění do krajiny. V textové části, přidružené ke každému 3D modelu, se dozvíte, jak daná zařízení fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, případně kde je můžete uvidět na vlastní oči. Výklady jsou doplněny ilustrační fotodokumentací pro názornější představení konkrétních instalací.

Pohyblivé a v reálném čase vykreslované modely tvoří spolu s poutavým obsahem a multimediálními galeriemi hravou kombinaci pro rozšiřování znalostí v oboru obnovitelné energetiky. Herní prvek je do aplikace začleněn i v podobě jednoduchých úkolů, jakými jsou například roztáčení vrtule větrné elektrárny nebo správné polohování fotovoltaických panelů. Pro ty, kteří se chtějí otestovat z nově nabytých vědomostí, jsou ke každému zdroji připraveny kvízové otázky.

Pro plynulé zobrazení náročnějších grafických scén vyžaduje aplikace zařízení střední nebo vyšší třídy.
The application will show you an interesting view of the equipment and the operation of a wide portfolio of renewable energy sources through the demonstration of 3D models. Renewable sources are increasingly being promoted not only on a small scale by municipalities and individual households, but also constitute a significant percentage of the production capacity of large energy companies. The extension of these technologies corresponds to the current trend of decentralization of production and, of course, the trend of greening resources and reducing the emission burden in connection with global warming.

The main application model is a landscape cut with individual power sources that make up the imaginary menu of the application. From classic and proven renewable sources such as water and wind power plants, growing solar and biogas power plants and biomass burning power plants to exotic geothermal power plants and seawater energy use - all the ways to get electricity and heat will bring you closer to real processes in power stations. Detailed 3D models of important devices make it possible to visualize their design and eventual integration into the landscape. In the text section associated with each 3D model, you'll learn how the devices work, what their advantages and disadvantages are, or where you can see them with your own eyes. The interpretations are supplemented by illustrative photo documentation for more accurate introduction of specific installations.

Moving and real-time rendered models, together with engaging content and multimedia galleries, make a playful combination for expanding knowledge in the field of renewable energy. The game element is also integrated into the application in the form of simple tasks, such as wind turbine propeller rotation or correct positioning of photovoltaic panels. For those who want to test new knowledge, quiz questions are prepared for each resource.

For a seamless display of more demanding scenes, medium or higher class device applications are required.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

První vydání aplikace.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 23, 2018
Size
20M
Installs
100+
Current Version
1.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Simopt
Developer
Simopt, s.r.o. Klokotská 121 390 01 Tábor Czech Republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.