Medvěd - Znakujte s Tamtamem

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Mobilní aplikace, která pomáhá dětem se sluchovým postižením naučit se základní sadu znaků pro každodenní komunikaci. Je sice určena především pro sluchově postižené děti do 8 let, ale mohou ji využít například i sourozenci nebo přátelé, kteří se chtějí naučit nejběžnější slovíčka ze znakového jazyka.

Děti si v aplikaci mohou hrát a učit se naprosto samostatně, nepotřebují k tomu asistenci rodičů. Aplikace je rozdělena do dvou částí. V první medvídek Čumáček hledá různé předměty ze tří oblastí – domácnosti, dopravy a školy. S hledáním potřebuje od dětí pomoci a po každém nalezení správného předmětu se k němu přehraje znakovací video. Ve druhé, čistě zábavní kategorii, se děti o medvídka starají – čistí mu zoubky, převlékají ho, ukládají ke spánku, atp.

Aplikaci vytvořili ve vzájemné spolupráci Centrum pro dětský sluch Tamtam a Ackee. V roce 2017, k pětiletému výročí od založení firmy, Ackee vyhlásilo soutěž o aplikaci za milion pro neziskovou organizaci a právě Tamtam se svým projektem uspěl.
A mobile app that helps children with hearing disabilities to learn basic set of features for everyday communication. Although it is designed especially for hearing-impaired children up to 8 years, but it can also be used, for example, siblings or friends who want to learn the most common vocabulary of sign language.

Children can play in and learn absolutely alone, they need to assist their parents. The application is divided into two parts. In the first teddy bear nose looking different items from three areas - domestic, transport and schools. With the search needs of children and help each finding the right subject to him znakovací plays video. In the second, purely entertainment category, with a teddy bear children care - cleans his teeth, changing clothes it, impose to sleep, and so on.

Application developed in cooperation center for children's hearing and Ackee Tamtam. In 2017, to five years anniversary of the founding of the company, Ackee announced a contest on the application for a million for a nonprofit organization, and it Tamtam his project succeed.
Read more
Collapse
5.0
2 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

První verze
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
July 9, 2018
Size
44M
Installs
50+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.