České dědictví Unesco

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Multimediální publikace přibližuje čtenáři České dědictví UNESCO, což je svazek obcí a měst České republiky na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví, nebo také zkráceně řečeno na Seznam UNESCO. Zakladatelská listina Sdružení České dědictví UNESCO byla podepsána 29. června 2001. Sdružení chce býti jakousi lobby skupinou hájící zájmy „unescových měst“, důležitá je však také oblast společné propagace, i cíl osvětový a vzdělávací. Zapsání památky na Seznam UNESCO je jednak vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality v oblasti turismu a motivaci k návštěvě. Památky UNESCO jsou také velkou učebnicí dějin kultur, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví. Označení památky tímto emblémem UNESCO je aktem, kterým celé světové společenství prohlašuje: „Ano, toto je cosi, co je na celém světě výjimečné a jedinečné, je to cosi, co je naším společným dědictvím, je to něco, co se zavazujeme chránit jeden pro druhého a v zájmu nás všech – národů světa.“ Symbolizuje vzájemné prolínání kulturního a přírodního dědictví: centrální čtverec je formou, kterou vytvořil člověk, kruh pak představuje přírodu. Oba tvary jsou vzájemně propojeny úzkou vazbou, neboť kultura neexistuje mimo přírodu. Emblém je kulatý jako svět, avšak zároveň tento kruh symbolizuje ochranu.
V této publikaci najdete následující destinace: Praha, Kutná Hora, Litomyšl, Olomouc, Žďár nad Sázavou, Telč, Brno, Kroměříž, Český Krumlov, Holašovice, Lednicko-valtický areál, Třebíč
Multimedia publication readers closer Czech heritage UNESCO, which is an association of municipalities and cities in the Czech Republic to host the monument on the UNESCO World Cultural and Natural Heritage, and also abbreviated words on the List of UNESCO. Deed Czech Heritage UNESCO was signed on 29 June 2001. The association wants to be a sort of lobby group representing the interests of "unescových cities", but it is also an important area of ​​joint promotion and goal awareness and education. Writing sights on the UNESCO list is both highly prestigious event, but it is also a kind of guarantee of quality in tourism and motivation to visit. UNESCO sites are also a great textbook of the history of cultures, are proof of the wonderful diversity and in many countries also ships flagship cultural heritage. Designation monuments by UNESCO emblem is the act which the entire world community declares: "Yes, this is something that is globally exceptional and unique, it is something that is our common heritage, it is something that is committed to protecting one for the second and in the interest of all of us - the peoples of the world. "It symbolizes the interpenetration of cultural and natural heritage: the central square is a form created by man, the circle represents nature. Both forms are interconnected close ties, because culture does not exist apart from nature. The emblem is round like the world, but also the circle symbolizes protection.
In this book you will find the following destinations: Prague, Kutna Hora, Litomyšl, Olomouc, Zdar nad Sazavou, Telc, Brno, Kroměříž, Czech Krumlov, Holašovice, Lednice-Valtice, Trebic
Read more
Collapse
3.7
10 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
February 13, 2015
Size
368k
Installs
500+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
iPublishing, s.r.o.
Developer
Červinkova 2256/5, 61200 Brno, Czech Republic
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.