SVSFEM AUM

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Každoročně pořádaná odborná konference je tradičně místem setkávání uživatelů numerických simulací z celé šíře průmyslu, vědy, výzkumu a univerzitních pracovišť z České republiky a Slovenska. Jak počtem účastníků, tak i počtem systémových a uživatelských přednášek se řadí mezi největší FEA konference v nových státech Evropské unie.

Program konference, organizované společností SVS FEM s.r.o. jako ANSYS Channel partnerem pro Českou republiku a Slovensko, je připravován ve spolupráci s mateřskou společností ANSYS Inc. a partnerskou CADFEM GmbH., zástupcem ANSYS Inc. pro Německo.

Oborově orientované sekce uživatelských přednášek nabízejí možnost získat inspiraci z obdobně orientovaných pracovišť a najít kontakty na obdobně zaměřené výpočtáře a pracoviště. Nedílnou součástí konference jsou paralelně probíhající workshopy a speciálně orientované semináře a konzultační meetingy.
Annually organized by professional conference is traditionally a meeting place for users of numerical simulations of the entire breadth of industry, science, research and university centers in the Czech Republic and Slovakia. As the number of participants and number of system and user lectures are among the largest FEA conference in the new EU Member States.

The conference program, organized by SVS FEM Ltd. as ANSYS channel partner for the Czech Republic and Slovakia is prepared in cooperation with the parent company ANSYS Inc. and partner CADFEM GmbH., a representative of ANSYS Inc. for Germany.

Industry-oriented section of the User lectures offer the opportunity to gain inspiration from similarly oriented sites and find the contact with similar computational and workplaces. An integral part of the conference are parallel workshops and specially-oriented workshops and consultative meetings.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
March 23, 2017
Size
5.9M
Installs
10+
Current Version
0.0.3
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
trueapps.cz
Developer
Olomoucka 81 Brno Czech Republic
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.