Psychoid

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace Psychoid je určena především studentům na Katedře psychologie Filosofické fakulty Univerzity Palackého. Umí zobrazovat aktuální oznámení pro studenty, rozvrh hodin a kalendář akcí. Obsahuje jednoduchý popis, jak se dostat do učeben katedry. Umožňuje rychle odeslat katedře svůj komentář, názor či návrh.

Jen tak pro zajímavost:
Jak vznikl název? Tu se sešli chytré hlavy a začal brainstorming. Nejlepším návrhem se zdál být Psychoman, který zněl docela dobře a zároveň vyjadřoval zkratku pro funkčnost aplikace – psychologický manažer. Ovšem co by to bylo za psychology, kdyby nepřišla otázka na genderovou korektnost. Psychowoman by byl vzhledem k počtu žen na katedře lepším názvem, ovšem problém to neřeší. A tak vznikl Psychoit (it = anglicky to). A protože to na papíře nevypadá dobře a obecnou psychologii jsme měli všichni, vzniklo finální Psychoid, které má smysl i zvuk, ale kdo jej nevymýšlel, tak jej nechápe, proto děkuji, pokud jste se dočetli až sem :)
Application Psychoid is intended primarily for students in the Department of Psychology at Palacky University. It will display the current announcements for students, timetable and calendar of events. It contains a simple description of how to get into the classrooms of the department. Allows you to quickly send the department of your comment, opinion or proposal.

Just for fun:
What was the name? Then the clever heads together and started brainstorming. The best suggestion seemed to be Psychoman that sounded pretty good while expressing an abbreviation for application functionality - Psychological manager. But what would it be for psychologists had come to the question of gender correctness. Psychowoman would be given to women at department of a better name, but it does not solve the problem. And so was Psychoit (it = to English). And because it does not look good on paper, and general psychology, we should all, came the final Psychoid that makes sense and sound, but who can invent, so it does not understand, so thank you if you've read this far :)
Read more
Collapse
4.3
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Opraveno zobrazování rozvrhu na některých mobilech
Označování vybraného dne v kalendáři
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
October 7, 2015
Size
782k
Installs
100+
Current Version
1.0.2
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Stanislav Ubík
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.