Praha brutálně krásná

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Jak to začalo

Když v lednu 2014 začne nenávratně mizet z pražského horizontu hotel se symbolickým názvem Praha, už dávno si odborná i laická veřejnost uvědomuje, že jde o precedentní situaci. Zbourání hotelu vystavěného původně pro komunistické pohlaváry a zahraniční vládní delegace naplno odstartuje zájem o tento typ staveb, a to zdaleka nejen v Praze. Veřejnost si možná poprvé od pádu komunismu začne uvědomovat architektonickou, uměleckou i historickou hodnotu těchto budov.

Co je náš cíl?

Vzdělávací platforma Scholastika se rozhodla, že je důležité na tuto architekturu začít upozorňovat a v roce 2015 odstartovala sérii prohlídek a přednášek s významnými teoretiky, umělci a architekty, kteří představili jedinečnost a mnohdy skrytou krásu těchto staveb. Postupně některé z těchto budov začaly nenávratně mizet a bylo nutné uvažovat o způsobu, jak pro veřejnost zachovat tuto důležitou součást naší historie.

Detaily
Publikace Praha brutální představuje mimořádné stavby z let 1969 - 1989 spolu s významnými osobnostmi spojenými s architekturou, mezi něž patří Michaela Janečková, Pavel Karous, Petr Klíma, Rostislav Koryčánek, Petr Kučera, Adam Štěch a Vladimir 518. Editorem knihy je Ondřej Horák. Vladimir 518 v knize představí například nepřehlédnutelný objekt Nové scény Národního divadla, sochař Pavel Karous zase umělecká díla ve veřejném prostoru z doby normalizace. Petr Klíma přiblíží architektonickou hodnotu obchodních domů Kotva a Máj. Stavby zachycují fotografové Tomáš Souček, Petr Polák, Filip Šlapal a umělecké duo BoysPlayNice, kteří se ve své práci dlouhodobě věnují současné architektuře. Grafické studio OKOLO, které má za sebou řadu významných publikací realizovaných u nás i v zahraničí, dodá knize její finální vizuální podobu. Stejně jako pro kvalitní texty jsou důležití kvalitní autoři, pro kvalitní fotografie je zase zapotřebí kvalitní papír. Crowdfundingová kampaň by měla přispět nejen na podpoření vzniku textů, fotografií a grafického zpracování, ale největší část vybrané sumy se investuje do nákladné tiskové výroby.


Kdo jsme?

Jsme tým autorů a fotografů se zájmem o architekturu z let 1969 - 1989.
How did it begin

When the hotel with the symbolic name Prague begins to disappear from the Prague horizon in January 2014, the professional and non-professional public know that this is a precedent. The demolition of a hotel built originally for Communist leaders and foreign government delegations will fully trigger interest in this type of construction, not far from Prague. The public may, for the first time since the fall of communism, become aware of the architectural, artistic and historical value of these buildings.

What is our goal?

The Scholastics Learning Platform has decided that it is important to begin to draw attention to this architecture and, in 2015, launched a series of tours and lectures with significant theorists, artists and architects who presented the uniqueness and often hidden beauty of these buildings. Gradually, some of these buildings began to disappear irretrievably, and it was necessary to think about how to keep this important part of our history for the public.

Details
The publication Brutal Prague presents extraordinary buildings from 1969 to 1989 together with important architectural figures such as Michaela Janečková, Pavel Karous, Petr Klíma, Rostislav Koryčánek, Petr Kučera, Adam Štěch and Vladimír 518. Ondřej Horák is the editor of the book. Vladimir 518 in the book will introduce an unforgettable object of the New Stage of the National Theater, the sculptor Pavel Karous, in the public space of the period of normalization. Petr Klíma will bring the architectural value of the Kotva and Máj business buildings. The buildings are photographed by photographers Tomáš Souček, Petr Polák, Filip Šlapal and BoysPlayNice artistic duo, who have devoted themselves to contemporary architecture in their work. The graphic studio OKOLO, which has made a number of important publications realized here and abroad, will give the book its final visual appearance. Just as for quality lyrics are important high quality authors, for high quality photos is again good quality paper. The Crowdfunding campaign should not only contribute to supporting the creation of texts, photos and graphics, but the largest part of the selected amount is invested in costly print production.


Who we are?

We are a team of authors and photographers interested in architecture from 1969 to 1989.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Fixes and performance improvements
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 21, 2019
Size
4.2M
Installs
100+
Current Version
1.1.1
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Visualio s.r.o.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.