Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Mobilní aplikace Vojenských lesů a statků vám umožní se dokonale orientovat ve dvou unikátních přírodních oblastech, které desítky let sloužily pouze k výcviku armády a dnes jsou přístupné veřejnosti.
Bývalý vojenský újezd Ralsko se rozkládá na 28 tisících hektarech na pomezí Středočeského a Libereckého kraje mezi Bezdězem a Ještědským hřebenem a lesnatá oblast v Severočeské pískovcové plošině je krajem borovic, skal, rybníků a domovem vlků i zubrů.
Další soubor pak podrobně mapuje oblast středních Brdy jihozápadně od Prahy – oblast bývalého vojenského újezdu, která se po devadesáti letech v roce 2016 otevřela veřejnosti jako Chráněná krajinná oblast Brdy.
Mapová aplikace vedle turistických tras, dopravní sítě, zajímavých turistických míst, památek a vyhlídek obsahuje také encyklopedii vzácných rostlinných a živočišných druhů, které v těchto unikátních přírodních lokalitách najdete, lokace památných a významných stromů, ale také informace o zaniklých obcích a historii. Součástí aplikace je podrobný popis míst, dominant i přírody doplněný fotodokumentací.
Mobile Applications Military Forests and Farms allows you to be perfectly oriented in two unique natural areas, which for decades served only to train the army and are now open to the public.
The former military training area Ralsko is situated on 28 thousand hectares on the border of Central Bohemia and Liberec region between Bezdězem and Ještěd ridge and forest areas in the North sandstone plateau is a region of pines, rocks, ponds and home to wolves and bison.
More then file detailed maps of the Central Brdy southwest of Prague - the area of ​​the former military area, which after ninety years in 2016 opened to the public as a protected landscape area Brdy.
Mapping applications in addition to hiking trails, roads, interesting tourist sites, monuments and prospects also contains an encyclopedia of rare plant and animal species in these unique natural areas can be found, the location memorable and significant trees, but also information about the extinct communities and history. The application includes a detailed description of the sites and landmarks of the nature complete with photographs.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Děkujeme za vaše připomínky. Aktualizace odstraňuje reporting chyb a pádů apliakace.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
October 22, 2018
Size
21M
Installs
5,000+
Current Version
1.2.1
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Vojenské lesy a statky ČR, s.p.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.