VOSTRÁ SEKANÁ 1

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

VOSTRÁ SEKANÁ je novej českej android komix, kterej přináší chutnou porci zábavy a jako třešničku i nějakou tu inspirativní myšlenku.

Komix VOSTRÁ SEKANÁ vzniknul jako reakce na dnešní svět, kterej se lidem solidně vymyká kontrole, a kde je víc lidský blbosti a arogance než čerstvýho vzduchu. A protože jednou z mála věcí, který člověku k obraně před vším tím materialismem a honbou za různejma číslama z tabulek zbejvají, je humor, rozhodně se jím při přípravě Vostrý sekaný nešetřilo.

V prvním díle nám Aurum Universum otevírá oči, co se týče cizí (říšské) řeči, Bankovnice Blanka nás zábavnou formou seznámí se základními bankovními termíny (jako je např. hypnotéka/lichovotéka apod.), Ďáblice Ďasomora nám dá drsnou, ale pravdivou lekci z katechismu, Dědek a bába se ukážou jako klasický důchodci, Frajer Ferry se seznamuje se svým novým sousedem, Gentleman Gordon vysvětlí, proč být vůbec gentlemanem, Lupara Lou dává FIZ-Love na pamětnou, Multimiliardář Mike na tiskovce říká, proč utíká ze svojí rodný země, Biggest Boss nás seznámí s Pitomou Pamelou a VOP-Ice typu C plánujou, jak se dostanou do e-Vropy a jak tam budou e-Vropany vysávat. V seznamce s postavou se představí Lupara Lou.

Vychází každej měsíc 15. na Google Play.

Stahuj VOSTROU SEKANOU a dobře se bav!

- CZO (CZech Only) -
VOSTRÁ SEKANA is a new Czech android comic which brings a delicious portion of fun and as a pomegranate even some inspirational idea.

Comix VOSTRÁ SEKANÁ was created as a reaction to today's world, which has a solid control over people, and where there is more human stupidity and arrogance than fresh air. And because one of the few things that people can do to defend themselves from all this materialism and the pursuit of different numbers from the tables is humor, it certainly did not spare it during the preparation of the Crushed Cane.

In the first volume, Aurum Universum opens our eyes on foreign (Reich) language, Banka Blanka gives us a fun way to get acquainted with basic bank terms (such as a hypothec / liquor, etc.), Ďáblice Ďasomora gives us a rough but true lesson from Catechism, Grandfather and Grandmother look like a classic retirement, Frajer Ferry meets his new neighbor, Gentleman Gordon explains why to be a gentleman at all, Lupara Lou gives FIZ-Love a memorial, Multimillionaire Mike to the press says why he is fleeing from his native country , Biggest Boss gets to know Pitoma Pamela and COP-Ice type C are planning to get into e-Vropes and how to e-Vropans to vacuum them. Lupara Lou will be introduced to the character.

It comes out every 15th month on Google Play.

Download VOSTROU SEKANOU and enjoy yourself!

- CZO (CZech Only) -
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
August 7, 2017
Size
20M
Installs
1+
Current Version
1.0
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Teen
Fantasy Violence, Language
Permissions
Offered By
digital e-motions
Developer
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.