The consumer Swiss Army Knife

Contains Ads

These tools can help you to know how much money is saved at a discount. You can also calculate the actual price per kilo of purchase after the offer, which is sometimes important to know not to be fooled, you can get another purchase even cheaper than discount if you compare the price per kilo of both products. If there are any mistakes or have any ideas to improve these applications or even add new features, please send an email to gagosoto@gmail.com

- 1) DISCOUNTS tool: With this tool you can find out the price of an item after applying a percentage of discount. You can also find out how much money you save on the purchase.

- 2) 2X1 tool: With this tool you can find:
a) What is the price of the item using different discount rates (2x1, 3x2, 4x3, or 70% or 50% discount on the second unit).
b) The actual discount of your purchase. Think, for example, the actual discount you get on a purchase with a 70% discount on the second unit is not 70%. The actual discount is what you save taking into account the price of the two units purchased, ie 35 percent.
c) The money you save.
d) If you enter the price per kg, you can also calculate what is the real price per kilo after applying the discount.

- 3) PRICE PER KILOGRAM
In your purchases it is very important that you standardize the prices in some way to know if one product is cheaper than other. Some times the price per kilogram do not appear in the label. Other times you already know what is the price of one kilogram but you need to know the price of other amount.

With this tool you can know:
a) How much cost one kilogram of the product you are buying by introducing the price of the product and the grams or kilograms of the label.
b) How much cost X grams or kilograms of a product which one i already know what is the price per kilogram
Read more
4.2
135 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

NEW:
In your purchases it is very important that you standardize the prices in some way to know if one product is cheaper than other. Other times you already know what is the price of one kilogram but you need to know the price of other amount.

With this tool you can know:
a) How much cost one kilogram of the product you are buying.
b) How much cost X grams or kilograms of a product which one i already know what is the price per kilogram
Read more

Additional Information

Updated
July 26, 2011
Size
235k
Installs
10,000+
Current Version
1.2.3
Requires Android
1.6 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Gagosoto Factory
Developer
Maria tubau 15 portal C 3º3 28050 Madrid España
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.