VozejkMap

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

VozejkMap je jednotná a snadno ovladatelná databáze bezbariérových míst v České republice. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována samotnými uživateli a do projektu jsou zapojeny také regionální instituce a portály.

Bezbariérovým místem se rozumí objekt, který je bez schodu nebo doplněn jiným zařízením (výtah, nájezd, schodišťová plošina, zdviž) a má bezbariérové WC (defaultně zaškrnuto).

Všechna místa jsou kategorizována dle charakteru a účelu.

Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního zařízení je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení.

Projekt vznikl za podpory Nadace Vodafone a provozuje ho Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Administrátorem je sám vozíčkář (kvadruplegik).

Klíčová slova: kvadruplegik, paraplegik, vozejkmap, vozejk map, czepa, vozíčkáři, bezbariérová místa
VozejkMap is unified and easy-to-use database wheelchair accessible places in the Czech Republic. Places in the database are entered and verified by the users and the project are also involved in regional institutions and portals.

Handicapped spot means an object that is no step or supplemented by other equipment (elevator, ramp, stair lifts, elevators) and has wheelchair accessible toilet (default zaškrnuto).

All posts are categorized according to the nature and purpose.

The advantage of mobile applications is quick to add and search for objects in the place where you are (GPS it shall place). After entering a particular device, it is possible to use a navigation system and other features of mobile devices.

The project was supported by the Vodafone Foundation and operated by the Czech Association of Paraplegics (CZEPU). The administrator is himself wheelchair (quadriplegic).

Keywords: quadriplegic, paraplegic, vozejkmap, stain maps, Czepa, wheelchair, wheelchair accessible places
Read more
Collapse
4.3
35 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
February 25, 2019
Size
16M
Installs
1,000+
Current Version
2.2.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Mapotic
Developer
Pod Hájkem 2204/1, 180 00 Praha
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.