VozejkMap

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

VozejkMap je jednotná a snadno ovladatelná databáze bezbariérových míst v České republice. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována samotnými uživateli a do projektu jsou zapojeny také regionální instituce a portály.

Bezbariérovým místem se rozumí objekt, který je bez schodu nebo doplněn jiným zařízením (výtah, nájezd, schodišťová plošina, zdviž) a má bezbariérové WC (defaultně zaškrnuto).

Všechna místa jsou kategorizována dle charakteru a účelu.

Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního zařízení je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení.

Projekt vznikl za podpory Nadace Vodafone a provozuje ho Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Administrátorem je sám vozíčkář (kvadruplegik).
VozejkMap is a unified and easy-to-use database of barrier-free places in the Czech Republic. The sites in the database are entered and verified by the users themselves and regional institutions and portals are also involved in the project.

Barrier-free place means an object which is without a step or is supplemented by other equipment (lift, ramp, staircase, lift) and has a barrier-free toilet (checked by default).

All sites are categorized by character and purpose.

The advantage of the mobile application is that you can quickly add and search for objects at your current location (GPS determines the location itself). After entering a specific device it is possible to use the navigation system and other functions of mobile devices.

The project was created with the support of the Vodafone Foundation and is run by the Czech Association of Paraplegics (CZEPA). The administrator himself is a wheelchair (quadruplegic).
Read more
Collapse
4.5
37 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

🔔 přehled aktivit
👍 přihlášení přes Facebook
➕ registrace nového účtu přímo v aplikaci
🔎 filtrování podle kategorií
💅🏻 vylepšení vzhledu
🐛 opravy chyb
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 2, 2019
Size
Varies with device
Installs
1,000+
Current Version
2.4.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Mapotic
Developer
Pod Hájkem 2204/1, 180 00 Praha
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.