Zapádluj!

79
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Chceš vědět o všem, co tě po proudu řeky čeká a jak daleko to je?
Zapádluj je první aplikace, která detailně mapuje důležité body (POI) na českých řekách a v jejich okolí. Poskytuje nejen tipy na zajímavá místa, ale i popis a hodnocení nástrah, které vás na řekách čekají. Kategorie jednotlivých POI jsou rozdělené do základních skupin a mužete je prohlížet přímo v mapě nebo jimi listovat v seznamu. Vše lze snadno zapínat a vypínat pomocí filtrů: peřeje, jezy, nástup/výstup, vodácké prodejny/půjčovny, kempy, občerstvení, potraviny, památky a zajímavosti.

Nezapoměnte, že na obsahu aplikace se můžete podílet i vy. Máte možnost zadávat nová místa, ale i hodnotit a komentovat již vytvořená. Naším cílem je pokrýt nejen známé vodácké řeky, jakými jsou např. Vltava, Sázava či Lužnice, ale i nárazově sjízdné řeky a říčky. Díky za podporu!

Hlavní funkce:
- plán plavby - seznam míst dolů po proudu včetně vzdálenosti po řece
- filtrování míst podle typu (kempy, jezy, atd.)
- možnost spustit navigaci na vybrané místo (autem, pěšky, veřejnou dopravou)
- mapa se všemi místy
- fotografie, komentáře a hodnocení jednotlivých míst

VAROVÁNÍ: Popis jednotlivých míst v aplikaci se může lišit od reality, některá místa mohou zcela chybět, jezy a další překážky se chovají jinak při rozdílném průtoku! Dodržujte základní pravidla bezpečné plavby, každou překážku si před splutím vždy prohlédněte, nepřeceňujte své síly.

Vyvinuto firmami BIOPORT & COEX.

KeyWords: zapadluj, vodaci, reky, pereje, obtiznost, vltava, luznice, sazava, berounka, otava
Do you want to know about everything you downriver waiting and how far is it?
Zapádluj is the first application which detailed map of the important points (POI) on Czech rivers and their surroundings. Not only provides tips on interesting places, but also a description and evaluation of pitfalls that await you on the rivers. Category of POI are divided into groups and you can view them directly on the map or scroll through the list in the list. Everything can be easily switched on and off using filters: rapids, weirs, access / egress, boating retail / rental, camping, food, food, sights and attractions.

Remember that the content of the application, you can participate too. You can enter new places, but also to rate and comment already created. Our aim is to cover not only known for canoeing rivers, such as the Vltava, Sázava or Lužnice, but fitfully navigable rivers and streams. Thanks for your support!

Main features:
- Plan Cruises - list of places downstream, including distance down the river
- Filter jobs by type (camps, dams, etc.)
- Possibility to start navigation to the selected location (by car, on foot, by public transport)
- Map with all the places
- Photos, comments and ratings of individual sites
 
WARNING: Description of locations in may differ from reality, some places may disappear, weirs and other obstacles behave differently at different flow rates! Follow the basic rules of safe navigation, every obstacle in front of the craft negotiate always see, do not overestimate your strength.

Developed by BIOPORT & COEX.

KEYWORDS: zapadluj, canoeists, river rapids, difficulty, Vltava, Lužnice sazava, Berounka Otava
Read more
Collapse
3.5
79 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
October 21, 2013
Size
2.0M
Installs
5,000+
Current Version
1.4.2.8
Requires Android
2.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Mapotic
Developer
Pod Hájkem 2204/1, 180 00 Praha
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.