ProPla Mobile Lite

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Lesnická mobilní aplikace pro vlastníka, odborného hospodáře nebo státní správu.
ProPla Mobile je součástí komplexního systému pro práci odborného lesního hospodáře a vlastníka lesa. Uživatelům aplikace PDS_ProPla je k dispozici obousměrná automatická synchronizace dat mezi mobilním zařízením a pracovní stanicí.
ProPla Mobile je aplikace pro práci s daty LHP/O a LHE (včetně grafické) v mobilním zařízení s operačním systémem Android.
Pro načtení vašich dat LHP/O ve formátu ISLH do aplikace ProPla Mobile nás kontaktujte na propla.mobile@pds.eu. Bez toho je možné aplikaci používat jen velmi omezeně.
Základní funkčností aplikace je zobrazení lesnických map a práce s připojenou databází LHP/O = „knihou“. Práce s navazující LHE (resp. výrobou, projekty lesnických prací a dalšími funkčnostmi).
Umožňuje kombinovat lesnické mapy s mapami z ČÚZK (ortofoto, katastrální mapa a další), z ÚHÚLu (typologická mapa, hranice honiteb atd.) a dalšími veřejnými mapovými zdroji.
Práce s náčrty: jejich tvorba, popisování a doplňování o fotodokumentaci a zvukových záznamů.
Využití vestavěné GPS pro zobrazení aktuální pozice v mapě a při pořizování náčrtů a měření ploch a délek.
Forestry mobile app for owner, specialist, or government.
          ProPla Mobile is part of a comprehensive system for the work of a professional forest manager and forest owner. PDS_ProPla users have two-way automatic data synchronization between their mobile device and workstation.
          ProPla Mobile is an application for working with LHP / O and LHE data (including graphics) on a mobile device running Android.
          To upload your LHP / O data in ISLH format to ProPla Mobile, contact us at propla.mobile@pds.eu. Without this, the application can be used only very limited.
          The basic functionality of the application is the display of forest maps and work with the connected LHP / O database = "book". Work with follow-up LHE (or production, forestry projects and other functionalities).
          It enables to combine forest maps with maps from the COSMC (orthophoto, cadastral map and others), from the FGM (typological map, hunting boundaries, etc.) and other public map sources.
          Working with sketches: their creation, description and addition of photo documentation and audio recordings.
          Use the built-in GPS to display the current position on the map and to take sketches and measure areas and lengths.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Aktualizace ÚHÚL WMS.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 7, 2021
Size
8.8M
Installs
5,000+
Current Version
1.1.57369
Requires Android
5.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
PDS s.r.o.
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.