Expedice - první na podivnou planetu

Everyone
14
Contains Ads
·
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Zahrajte si úspěšnou českou hru původně určenou pro ZX Spectrum a Didaktik i na svém mobilu. Zjistíte, že i hra, která je stará několik let, může být vtipná, originální a dobře zabavit na mnoho hodin.

Každý level je jedinečný, vtipný a jeho složení vám může klidně zabrat mnoho desítek minut. Připočteme-li k tomu celkem 68 levelů, hrací doba může být na úrovni několika hodin, možná dnů.

Představte si, že jste obyvatelem vzdálené planety a pracujete jako operátor ve Vesmírném výzkumném ústavu. Vašim úkolem je přijímat zprávy posílané expedicemi, které objevují a zkoumají nové planety.

Jedna taková expedice právě dorazila k Zemi a začala posílat zpět zprávy o svých objevech. Země je však velmi daleko a při přenosu dochází k rušení a zeslabení signálu, to vede ke ztrátě synchronizace a zprávy docházejí zkomolené.

Každá zpráva se skláda z 30 bloků (čtverců), které se navzájem úplně zpřeházely a navíc také zrcadlově převrátili nebo otočili. Na Vás nyní je uvést vše na pravou míru.

Hra obsahuje celkem 68 obrázků (levelů) od Vladimíra Jiránka. Pokud se proskládáte až na konec hry, čeká Vás malé překvapení.
Play a successful Czech game was originally designed for the ZX Spectrum and didactics on your mobile. You'll find that the game, which is several years old, it can be funny, original and well entertain for many hours.

Each level is unique, witty, and its composition can easily consume a lot of minutes. If we add to this total of 68 levels, playing time may be at the level of a few hours, maybe days.

Imagine that you are a resident of a distant planet and working as an operator in the Space Research Institute. Your task is to receive messages sent expeditions to discover and explore new planets.

One such expedition has arrived on Earth and started sending back reports of their findings. Earth is very far and when the transmission interference occurs and signal attenuation, it leads to loss of synchronization and garbled messages are running.
  
Each report consists of 30 blocks (squares), which are each entirely Jumble plus also mirrored overturned or turned. For you now is to put everything into perspective.
   
The game includes a total of 68 images (levels) by Vladimír Jiránek. If proskládáte to the end of the game, waiting for you a little surprise.
Read more
Collapse
3.6
14 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- opraveny chyby při skládání obrázků s rovnými čarami
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 18, 2018
Size
17M
Installs
500+
Current Version
1.5
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$0.99 - $6.99 per item
Permissions
Offered By
Perpex
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.