İslam'ın Hareket Metodu (Siyer Cilt 1)

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Uygulamamızı beğenen, kendi sayfasında paylaşan veya bunlara yorum yapan kimselerin isimleri Google‘ın / Google Play sisteminden dolayı görünmektedir. Bu kişilerin sayfalarında şirk(Allah-u Teâlâ’ya ait hak, sıfat ve yetkileri Allah’tan başkalarına veya Allah’la birlikte bir başkalarına vermektir) küfür (gerek inatla, gerek cehaletle, gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah’ın tevhidini inkâr etmek ve rasûlünü yalanlamaktır) ve haram içerikli paylaşımlar varsa reddediyor, böyle bir içeriğe bizim yapmış olduğumuz paylaşımlar üzerinden ulaşılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla.

Bizi İslâm’la şereflendiren Allah’a hamd olsun. O’nun hidayeti olmasaydı biz doğru yolu bulamazdık. O’na hamd ve sena olsun. O’nu her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederiz.
Şehadet ederim ki; Rabbim ve Mabudum ibadet edilmeye sadece ve sadece kendisinin layık olduğu Allah’ tır. O’ndan başkası batıldır.

Şehadet ederim ki; Muhammed sallallahu aleyhi ve sel-lem Allah’ın kulu ve rasûlüdür. Allah-u Teâlâ tarafından insanları şirkin karanlığından İslâm’ın nuruna çıkartmak için gönderilmiştir.

Allah’ın salât ve selamı onun, ehli beytinin, mübarek sahabelerinin ve kıyamet gününe kadar onun yolunda yürüyenlerin üzerine olsun.

Müslümanın gayesi; yalnız Allah’ın rızasını kazanmak, hedefi ise; O’nun dinini yeryüzünde hakim kılmaktır. Allah-u Teâlâ Müslümanlara yeryüzünde İslâm’ı hakim kılmayı emrederken bunun için takip edilecek metodu da bildirmiştir.

İslâm’ın hareket metodu merhaleli bir hareket metodudur. Bu merhaleler heva ve hevesten kaynaklanan nefsi heyecan ve maceralarla kat edilemez. Bu merhalelerin nasıl kat edileceği ve geçileceği Rasûlullah’ın hayatında en açık şekliyle gözler önüne serilmiştir. Buna rağmen, bunları anlamayan kişilerin bu konulara dair yanlış fetva vermeleri ve kendilerine tabi olanları saptırmaları ne kötü bir sonuçtur. Bu din nasıl Allah’tan ise bu dini hayat pratiğine hakim kılmak için takip edilmesi gereken yol da Allah’tandır. Hareket metodunda Rasûlullah’a uymak “Muhammedun Rasûlullah”a şehadetin gereğidir. Bu hareket metodunu anlamak için Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ’in hayatını öğrenip çok iyi kavramak ve onun takip ettiği merhaleleri adım adım takip etmek gerekir.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Muhakkak ki, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman ve Allah’ı çokça anan kimseler için Rasûlullah en güzel örnektir.” (Ahzab:21)

Bu kitap piyasada bulunan siyer kitaplarında anlatılanları tekrarlamak amacıyla kaleme alınmadı. Bu kitap İslâmi harekete ışık tutup daha iyi anlaşılmasını sağlamak, bu konuda yapılan hata ve yanlışları düzeltmek ve Allah’ın dinini en üstün kılmaya çalışanlara bir yol azığı olması için kaleme alınmıştır.

Gayret bizden yardım Allah’tandır.
People who like our app, sharing their reviews on their page or one of the names that Google / Google Play system due to appear. Shirk in this person of pages (rights of Allah-u Allaah, capacity and powers is to give an others with others or God but God), swearing (both stubbornly, both ignorance, as well as stubbornness that mimic reasons and denying God's Oneness to refute the rasul) and refuses If shares are forbidden content, such content we do not accept any responsibility if we have done our share to reach over.

The name of God the merciful, the compassionate.

Praise be to Allah who honored us with Islam. It's not the guidance we could not find the right path. To Him be praise and sane. It is surely beyond all kinds of adjectives or omissions.
Bear witness that; I worship my Lord and to be Mabuya and only God is worthy of his' t. He is none other than superstition.

Bear witness that; Muhammad sallallahu alayhi flood-lem is the servant of Allah and His Messenger. People from the darkness of polytheism was sent by Allah the Almighty to remove the light of Islam.

Allah's blessings and greetings to him, the Ahl al-Bayt, blessed Companions until the Day of Resurrection and get on those walking in his path.

The purpose of Muslims; earn the pleasure of Allah alone, and the target; It's to make it the dominant religion on earth. Allah the Almighty to earth to dominate the Muslim emredere Islam reported that the method to be followed for it.

Islam merhalel movement method is a method of movement. This self-development stages stemming from lust and desires can not be times of excitement and adventure. This is how the Prophet's life and times of merhalesi geçileceği is demonstrated in the clearest way. Despite this, the people who do not understand them give the wrong verdict on these issues and what is a bad diversion results that are subject to them. This is how religion of Allah religious life comes from God in this way should be followed in order to prevail in practice. To comply with the Prophet in the movement method "Muhammedün Prophet" a witness is required. This method moves the Prophet sallallahu alayhi to understand and blessings' in their lives need a very good grasp and learn to follow step by step he followed merhalesi.

Allah the Almighty says:

"Verily, Allah and the Prophet Muhammad is the best example of hope for the meeting with Allah and the Last Day, who are heavily mother." (Al-Ahzab: 21)

This book was drafting speak to repeat those described in the book on the market. This book Islamic movement to provide a better understanding of light hold, fix and mistakes made on this issue and working to make the greatest religion of Allah has been drafted to be a way to ration.

Strive us help from Allah.
Read more
Collapse
5.0
24 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
June 15, 2018
Size
18M
Installs
1,000+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hak Yayınları
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.