Hungry Slovak

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Slovak

Prevádzky každý deň vyprodukujú množstvo jedál a produktov na priamu konzumáciu, ich spotrebu však ovplyvňujú aj tak banálne vplyvy, akým je napríklad nepriaznivé počasie (veď kto má chuť ísť do reštaurácie, keď je vonku riadna búrka). A čo sa stane s tým, čo sa nepredá? Zväčša to ide priamo do koša. Aj napriek optimalizácii množstva jedál sa denne do kontajnerov vyhodí množstvo nezávadného, chutného jedla, ktoré nemá nálepku pokazené, ale neskonzumované.Hungry Slovak ponúka bezplatnú možnosť pre jednotlivé prevádzky verejného stravovania zapojiť sa do projektu a upozorniť konzumentov na to, čo „ostalo v kuchyni“. Jednoducho napíšu nadbytok do aplikácie a zadajú sumu, za ktorú si ju môže zákazník v určitom časovom horizonte vyzdvihnúť priamo v prevádzke. Týmto spôsobom získajú späť náklady na suroviny, skončia s plytvaním potravín, pozitívne sa zapoja do ochrany našej planéty a urobia radosť tým, ktorí jedia s rozumom.
Traffic daily amount of food and produce products for direct human consumption, their consumption but also influence so banal influences such as bad weather (because who has the desire to go to the restaurant when it is outside the ordinary storm). And what happens with what is not sold? Mostly it goes directly into the trash. Despite the optimization of the array of food daily in containers preferred amount of toxic, tasty food that has spoiled the label, but neskonzumované.Hungry Slovak offers a free option for individual public catering facilities involved in the project and warn consumers what "remained in the kitchen" . Simply write an excess in the application and shall award the amount for which the customer can get it within a certain time frame to pick up right in operation. This way to recover the costs of raw materials, end up with food waste, positively engage in the protection of our planet and make happy those who eat sensibly.
Read more
Collapse
2.4
33 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

- mensie vylepsenia notifikacii
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 29, 2019
Size
18M
Installs
1,000+
Current Version
1.4.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Fimas s.r.o.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.