Büyük Günahlar

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Uygulamamızı beğenen, kendi sayfasında paylaşan veya bunlara yorum yapan kimselerin isimleri Google‘ın / Google Play sisteminden dolayı görünmektedir. Bu kişilerin sayfalarında şirk(Allah-u Teâlâ’ya ait hak, sıfat ve yetkileri Allah’tan başkalarına veya Allah’la birlikte bir başkalarına vermektir) küfür (gerek inatla, gerek cehaletle, gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah’ın tevhidini inkâr etmek ve rasûlünü yalanlamaktır) ve haram içerikli paylaşımlar varsa reddediyor, böyle bir içeriğe bizim yapmış olduğumuz paylaşımlar üzerinden ulaşılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Büyük Günahlar
Hafız İmam Zehebi

Hafız İmam Zehebi’nin yazdığı Büyük Günahlar isimli kitabı Türkiye’de asıl arapçasından tercüme edilmemiş olduğundan yayınevimiz; Muhyiddin Misto’nun bu kitabın el yazması olan arapça aslını bularak hadislerin tahricini ve tahkikini yapmak suretiyle kitaba daha bir akıcılık kattığı bu eseri bularak hem aslına uygun bir tercüme yapmış ve hem de bu konuda yapılan yanlışlığı düzeltmiştir.

İşte bu yeni tercüme helallar ve haramlar konusunda eksik bırakılan boşluğu doldurarak insanları tam manada aydınlatmakta ve onara Rablerinin kendileri için bildirdiği emir ve yasakları net ve hiçbir tevile kaçılmayacak şekilde öğretmektedir.

Yayınevimizin hazırlamış olduğu bu eseri okumakta gecikmeyin.
The names of people who like our application, share on or comment on their page appear to be due to Google's / Google Play system. On these people's pages, Shirk is to deny Allah's Almighty because of the imitation of those who swear by God, unbelievably, ignorantly and persistently. and haram content, if any, refuses to accept any responsibility if such content is reached through the shares we have made.

Great Sins
Hafiz Imam Zehebi

Imam Hafiz dhahab written by the great sins is when our publishing books have not been translated from the original Arabic in Turkey; Muhyiddin Misto found this work in which he found the Arabic manuscript which was the manuscript of the book and brought a more fluency to the book by making the verification and verification of the hadiths.

This new translation by filling the gap left incomplete in terms of halal and haram and illuminates the people in the full sense and the rules and bans of their Lord for themselves to explain the clear and no tevile escape is taught.

Do not be late to read this work prepared by our publishing house.
Read more
Collapse
4.8
53 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 18, 2018
Size
7.8M
Installs
10,000+
Current Version
6
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hak Yayınları
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.