Open Air Musicfest Přeštěnice

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Funkce
- Line-up
- Právě hraje
- Novinky
- Interpreti
- Oblíbení Interpreti
- Info o Festivalu


13. ročník jihočeského multižánrového festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice se koná 11. – 13. července 2013. Na trase mezi Pískem a Táborem kousek od Milevska se nachází festivalový areál, na kterém je připraven bohatý program. Celkem 100 skupin a Djs vystoupí na čtyřech hudebních, jedné taneční a jedné divadelní scéně. Mezi hlavní hvězdy programu patří David Koller, Wohnout, Blue Effect, Pipes and Pints, Prago Union nebo UDG. Ze zahraničních interpretů je to především rakouská skupina Kontrust stylově připomínající System of The Down nebo Quano Apes. Opravdovým zážitkem bude vystoupení černošské taneční skupiny IYASA z africké Zimbabwe nebo italské pop punkové kapely Vanilla Sky. Součástí festivalu je soutěž v bicrossu v kategorii BMX a MTB. Pro návštěvníky je k dispozici rozsáhlé parkoviště, stanový kemp v bezprostřední blízkosti festivalového areálu a také pravidelný autobusový svoz z Milevska do Přeštěnice a zpět.
Vstupenky na akci jsou k dostání v sítích Ticket Art, Tickportal, Ticketpro a Ticketstream. Možné je zakoupit vstupenky na jednotlivé dny.
Function
- Line-up
- Now playing
- News
- Artists
- Favorite Artists
- Info about the Festival


13th South Bohemian vintage multi-genre festival Open Air Musicfest Přeštěnice will be on 11th - 13th July 2013. On the route between the sand and camp outside Milevska is festival grounds on which a rich program. Total 100 groups and DJs will perform on four music, a dance and a theater. Among the stars of the program include David Koller, Wohnout, Blue Effect, Pipes and Pints, Prago union or UDG. From foreign performers is mainly Austrian group Kontrust style reminiscent of The System Down or Quan Apes. Not to be missed is the performance of black dance group Iyasu the Zimbabwe African or Italian pop punk band Vanilla Sky. The festival is a competition in BICROSS in BMX and MTB. For visitors there is a large parking lot, a tent camp near the festival grounds and also regular bus pick-up from Milevska Přeštěnice and back.
Tickets for the event are available on networks Ticket Art, Tickportal, Ticketpro and Ticketstream. It is possible to purchase tickets for individual days.
Read more
3.7
3 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
July 8, 2013
Size
3.1M
Installs
100+
Current Version
1.0
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Unrated
Warning – content has not yet been rated. Unrated apps may potentially contain content appropriate for mature audiences only.
Permissions
Offered By
GENERIFY.IO
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.