Online Şişe Çevirmece Oyunu

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

ÇOK ÖNEMLİ DUYURU: Utanarak ve sıkılarak bu açıklamayı yazmak zorunda kaldığımız için sizlerden özür diliyoruz. Küfür, argo, hakaret gibi nedenlerle OYUNDAN ATILAN seviyesiz kullanıcıların oyun hakkındaki olumsuz ve mantıksız yorumlarını dikkate almayınız. Oyunumuzu binlerce kişi sorunsuz olarak kullanmaktadır. Oyunumuzda virüs vs yoktur.


Çocukluğumuzdan beri hepimizin bildiği ama bir türlü uygun ortam yaratıp keyfini çıkararak oynayamadığımız "Şişe Çevirmece - Doğruluk mu Cesaret mi" oyunu artık online.

Farklı yerlerden farklı insanlarla, istediğiniz tarzda oyun kurup oynamak sizin elinizde.
Hem keyifli vakit geçirme imkanı hem de yeni insanlarla tanışıp arkadaşlık kurma ortamı şişe çevirme oyununda...


Oyun modları

1) Offline Oyun; aynı ortamda bulunduğunuz kendi arkadaşlarınızla offline olarak oynayabileceğiniz oyun modudur. Bu oyundaki oyuncuların isimlerini, cinsiyetlerini ve oyunun sertlik derecesini seçerek oyuna başlarsınız. Seçtiğiniz ayarlara ve oyuncunun cinsiyetine göre soruları sistem sorar. Offline oyunda Doğruluk ve Cesaret seçeneklerinin ikisi de kullanılabilir.


2) Online Oyun; bu oyun modunda, online salon oyunu şeklinde tanımadığınız insanlarla oynayabilir, yeni arkadaşlar edinirken aynı zamanda çok eğlenebilirsiniz. Offline oyunun aksine, sorulacak soruyu kendiniz sorabilirsiniz. Aklınıza o an için soru gelmezse "HAZIR SORU" desteği alarak sistem sorularını da kullanabilirsiniz. Online oyunda cesaret cezaları uygulanamayacağı için sadece Doğruluk seçeneği kullanılmaktadır.


Çok Önemli Bilgilendirme;
Kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler neticesinde, bazı oyuncuların oyunumuzda hesap açarken belirttikleri mail adresine aktivasyon kodunun gitmediği tespit edilmiştir. Oyunumuz Dünya'nın en büyük mail servis sağlayıcılarından olan Yandex maili kullanır. Bu servis ile gönderdiğimiz maillerin %99'u mail kutularına ulaşır. Ancak %1'lik kısım "istenmeyen posta" klasörüne düşebilir. Bazı ücretsiz mail servisleri (hitmail.com, trbvm.com gibi) mail almanıza izin vermeyebilir. Bazen de izin veren servislerden biri bile olsa sunucularından kaynaklanan hatalar oluşabilir. Gönderdiğimiz mailleri sorunsuz şekilde almak için "info@sisecevirmeceoyna.com" ve "bilgi@sisecevirmeceoyna.com" mail adreslerimizi adres defterinize eklemeniz faydalı olacaktır.


Şişe Çevirme Oyunu Nasıl Oynanır?
En az 3-4 kişilik bir grup tarafından oynanabilen ve grup oyunu olarak adlandırılabilecek olan şişe çevirme oyununun gençlik dönemlerimizin vazgeçilmez eğlencesi olduğu açıktır. Şişeyi çeviren oyuncunun şişenin ucunun gösterdiği oyuncuya doğruluk mu cesaret mi sorusunu sorarak başladığı bir oyun olarak ifade edilebilir. Oyundaki doğruluk mu cesaret mi sorusu aslında oyunun temelidir. Ancak online platformda "cesaret" modu kullanılamayacağı için "doğruluk" seçeneği üzerinden oynanabilmektedir.

Aynı ortamda oynanırken, doğruluk mu cesaret mi sorusuna kendi özgür iradesi ile cevap veren kişi; karşı tarafın kendisine neler sorabileceği veya yaptırabileceğini dikkate alarak karar verir. Şişenin ucu kimde durduysa o oyuncu doğruluk veya cesaretten birini seçerek kendisine yöneltilecek olan soruyu ya da verilecek görevi bekler. Şişeyi çeviren oyuncu ise seçilmiş olan doğruluk ya da cesaret için soru ya da yapmasını istediği görevi iletir. Daha sonra aynı adımlar tekrarlanır ama bu kez şişeyi bir önceki turda seçilen oyuncu çevirir.

Doğruluk mu Cesaret mi Oynama Kuralları
Doğruluk mu cesaret mi oyununu oynayacaksanız daha önceden belirlenmiş kurallara uymanız gerekir. Aksi takdirde elenmeniz olasıdır. Oyunda 2 farklı seçenek olduğundan elenmemek için verilen görevi yapmanız ya da sorulan sorulara tatmin edici cevaplar vermeniz gerekir.

Oyundaki kişi sayısı 2 kalana kadar oyun devam ederken sona kalan kazanmış sayılır. Bu eğlenceli ve dikkat çekici oyunu online bir şekilde oynamak ister misiniz? Sizi gençlik yıllarına götürecek ve gerçek oyuncularla şişe çevirmece oyununun tadını çıkarmanıza olanak sağlayacak platformumuza bekliyoruz..
VERY IMPORTANT ANNOUNCEMENT: We apologize to you for being embarrassed and bored to write this statement. Do not take into account the negative and unreasonable comments of unleveled users about the game, who were kicked out of the game for swearing, slang, insulting reasons. Thousands of people use our game without any problems. There is no virus etc. in our game.


The "Bottle Spinner - Truth or Dare" game, which we all know since childhood, but we could not play by creating and enjoying a suitable environment, is now online.

It's up to you to set up and play games with different people from different places, in the style you want.
The opportunity to have a good time and to meet new people and make friends in the bottle spinner game ...


Game modes

1) Offline Game; It is a game mode where you can play offline with your friends in the same environment. You start the game by choosing the names of the players in this game, their gender and the severity of the game. The system asks the questions based on the settings you choose and the gender of the player. Both Truth and Dare options can be used in offline game.


2) Online Game; In this game mode, you can play with people you do not know in the form of an online lounge game, and you can have a lot of fun while making new friends. Unlike the offline game, you can ask the question yourself. If you do not think of any questions at the moment, you can use the system questions by getting "READY QUESTION" support. Since courage penalties cannot be applied in the online game, only the Truth option is used.


Very Important Information;
As a result of the feedback from our users, it has been determined that some players do not receive the activation code to the e-mail address they specified when opening an account in our game. Our game uses Yandex mail, one of the world's largest mail service providers. 99% of the mails we send with this service reach the mailboxes. However, 1% may fall into the "spam" folder. Some free mail services (such as hitmail.com, trbvm.com) may not allow you to receive mail. Sometimes, even if it is one of the services that allow, errors can occur due to their servers. It will be useful to add our "info@sisecevirmeceoyna.com" and "bilgi@sisecevirmeceoyna.com" e-mail addresses to your address book in order to receive the mails we send without any problem.


Bottle Flip Game How to Play?
It is clear that the bottle spinning game, which can be played by a group of at least 3-4 people and can be called a group game, is the indispensable entertainment of our youth. It can be expressed as a game in which the player turning the bottle starts by asking the player pointed at the tip of the bottle the question of truth or dare. The question of truth or dare in the game is actually the basis of the game. However, since the "courage" mode cannot be used in the online platform, it can be played over the "correctness" option.

The person who answers the question of truth or dare with his own free will while playing in the same environment; It decides by considering what the other party can ask or have it done. Whoever has the tip of the bottle, that player chooses one of truth or courage and waits for the question to be asked or the task to be given. The player turning the bottle, on the other hand, conveys the question or task he wants to do for the chosen accuracy or courage. The same steps are then repeated, but this time the player selected in the previous round spins the bottle.

Truth or Dare Rules of Playing
If you are going to play the game of truth or dare, you must follow predetermined rules. Otherwise, you may be eliminated. Since there are 2 different options in the game, you have to do the given task or give satisfactory answers to the questions asked in order not to be eliminated.

While the game continues until the number of people in the game remains 2, the remainder is considered the winner. Would you like to play this fun and remarkable game online? We are waiting for our platform that will take you to your youth and allow you to enjoy the game of spinning bottles with real players ..
Read more
Collapse
4.3
490 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Tüm sistem ve oyun motoru sıfırdan yazıldı. Artık daha akıcı ve görsel olarak daha zengin bir oyun deneyimi sizleri bekliyor..
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 22, 2020
Size
7.1M
Installs
10,000+
Current Version
6
Requires Android
5.1 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact, In-App Purchases
Permissions
Offered By
Emre BOZ
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.