Kan Bankası

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kan Bankası, aranılan kan grubuna sahip kişilere hızlı bir şekilde ulaşmayı amaçlar.
Kan ihtiyacı olan kişi, bildirim sekmesinden ihtiyacı olan kan grubunu ve ne kadar uzaklıktaki kişelere bildirim gönderileceğini km. ya da mil cinsinden girerek bildirim gönder butonuna tıklar. Bu bildirim, seçilen kriterlere uygun kişilerin telefonuna bildirim olarak düşer. Bildirimde "Bu kişiyi ara" ve "Kişinin konumunu haritada göster" seçenekleri mevcuttur. "Bu kişiyi ara" butonuna tıklayarak kan vermek isteyen kişi, kan ihtiyacı olan kişiyi arayabilir. Aranılan kan grubuna sahip kişi, "Bu kişinin konumunu haritada göster" butonuna tıklayarak haritada kan ihtiyacı olan kişinin konumunu görebilir ve Google ın yol tarifi hizmetini kullanarak kan bağışında bulunmak isteği kişiye ulaşabilir.

Kan arayan kişi kan arayışını, opsiyonel olarak rehberindeki kişilere sms olarak gönderebilmenin yanısıra, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarda da duyurabilir.

Uygulamanın Kurulumu:
Kan Bankası uygulamasını ilk kez çalıştırdığınızda kullanım kurallarını kabul ettiğinizi belirtmeniz gerekir. Kullanım kurallarını kabul ettiğinizde telefon numarası doğrulama amacıyla sms olarak gönderilen 6 haneli doğrulama kodunu girmeniz istenir. Numara doğrulama aşamasından sonra ad,soyad, doğum tarihi, kan grubu ve cinsiyet bilgilerinizi girmeniz gerekir.

Ayarlar Sekmesi :
Bu kısımda kişi profil bilgilerini ve konum bilgisini güncelleyebilir. Bildirim türleri kısmından ise kan arayışını, bildirimin yanısıra hangi yollarla kan bağışçılarına duyurabileceğini seçebilir. Bildirim türleri şimdilik SMS in yanısıra; INSTAGRAM, TWITTER ve FACEBOOK gibi sosyal ağlardır.

Gerekli izinler:
Konum : Kan ihtiyacı olan kişinin konumunu belirtebilmesi için zorunlu bir izindir.
Arama : Kan bağışında bulunmak isteyen kişinin gelen birdirimdeki "Bu kişiyi ara" butonunu kullanabilmesi için gereklidir.
SMS : Kan arayışında olan kişinin rehberindeki kişilere otomatik sms gönderebilmesi için gereklidir.
Dosya yazma ve okuma : Sosyal ağlarda kan arayışı için uygulamanın oluşturduğu görseli kaydedip kullanabilmesi için gereklidir.
Blood Bank, aims to reach quickly to people with blood group sought.
people who need blood, blood group and the notification requirements of the tab away from Kiseki how to notifications will be sent km. Send notifications in miles or entering button clicks. This statement falls as notification to the appropriate people to phone the selected criteria. Notice the "Call this person" and "show the location on a map of the People" options are available. "This call people" who want to give blood by clicking the button, you can search for people who need blood. people have sought blood group, "This show person's location on the map" on the map by clicking on can see the position of the people who need blood and make blood donation using Google 's directions service reach request people.

Blood blood quest for the caller, as well as being able to send SMS to people in the optional directory, Facebook may announce on social networks like Instagram and Twitter.

Installation of Application:
Blood Bank is the first time you run the application, you must specify that you accept the terms of use. When you accept the rules of use phone number for verification purposes you will be prompted to enter the 6-digit verification code sent as SMS. After the phone number verification stage name, surname, date of birth, blood group and you must enter your gender information.

Settings Tab:
In this section, the person can update profile information and location information. Notice if the blood types of the quest, you can choose for blood donors could be announced as well as the ways in which the notification. The types of notifications as well as SMS in now; Instagram, the social networks are like FACEBOOK and TWITTER.

Required permissions:
Location: A permit is required to specify the location of the person who needs blood.
Search: my birdiri from the people who want to donate blood "call this person" is required to use the button.
SMS: it is necessary to automatically send SMS to people in the person's contact with the blood quest.
File reading and writing: it is necessary to save the image created by the application for use of social networks in search of blood.
Read more
Collapse
4.6
9 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Bazı hatalar giderildi
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
October 17, 2017
Size
5.5M
Installs
50+
Current Version
10
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact, Shares Location
Permissions
Offered By
Kando Yazılım
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.