StopKorona! е мобилна апликација наменета да придонесе во стопирање на ширењето на коронавирусот и да ги заштити корисниците. Апликацијата користи постапка за откривање на растојание помеѓу мобилните уреди / апликации на други лица, со употреба на Bluetooth технологија. Основната цел на апликацијата е да обезбеди брз одговор на здравствените власти за лицата кои биле во близок контакт со заразеното лице во изминатите 14 дена.

Апликацијата користи Bluetooth за да комуницира со други корисници на апликацијата и разменува шифрирани, анонимни податоци за растојанието на сите околни уреди, на далечина релевантна за ширење на инфекцијата, во текот на ограничен временски период во последните 14 дена.

Доколку корисник на апликација се зарази со вирусот, Министерството за здравство ќе побара од корисникот на апликацијата да ја сподели со Министерството листата со податоците од неговата апликација, при што надлежните органи ќе ги детектираат телефонските броеви и ќе ги известат лицата кои што биле во непосредна близина со лице кое е носител на COVID-19, притоа заштитувајќи ја целосно неговата приватност.

Корисниците имаат целосна контрола врз нивната приватност. Единствениот податок поврзан со корисникот е мобилниот телефонски број. Тој се чува на безбеден сервер управуван од Министерството за здравство и ќе се користи по согласност на корисникот, само доколку корисникот е заразен со коронавирус.

Сите корисници на апликацијата даваат личен придонес во колективната борба против оваа заедничка здравствена опасност. Колку повеќе корисници на апликацијата - толку подобри и побрзи резултати во борбата против вирусот.

Повеќе информации на: https://stop.koronavirus.gov.mk
Read more
Collapse
3.4
317 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Подобрување на перформанси и безбедност.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
July 17, 2020
Size
15M
Installs
50,000+
Current Version
1.1.1
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ministry of Information Society and Administration
Developer
Ministry of information society and administration Bul. "Ss. Cyril and Methodius" No.54 1000 Skopje, Republic of North Macedonia
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.