jlbjlt

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Jelibojelito představuje jedinečný rozcestník na současné umělecké scéně, jehož informační základ tvoří avíza od drobnějších kulturních subjektů, kurátorů či umělců.

Aplikace jlbjlt především zlepšuje dostupnost a přehlednost informací na základě vašich osobních preferencí.

Možnost zadat nové avízo je v aplikaci stále k dispozici podobně jako i jiné klasické funkce, které znáte z webu jlbjlt.net (mapa, filtrování avíz, archiv apod.).

jlbjlt nevzniklo se záměrem vytvořit přehled s „kompletním“ pokrytím předem definované oblasti kultury, tj. přejímat a budovat formu jakéhosi kulturního telefonního seznamu.

Od samého počátku se naopak přiklání k podobě supervizovaného, resp. do jisté míry kurátorovaného výběru se zdravě uvolněným tematickým, žánrovým i mediálním rozptylem. Soustředí se zejména na výtvarnou scénu, ale propaguje také dění v oblasti hudební, divadelní a jiné kulturní produkce v menších galeriích, klubech a dalších kulturních scénách bez lokálních preferencí, tj. de facto po celé České republice.

jlbjlt se tak profiluje jako výběrový kulturní diář, jehož cílem je především podpořit akce, jejichž význam převyšuje vlastní možnosti propagace a jež se obecně řadí spíše do nezávislého proudu.

https://jlbjlt.net
Jelibojelito presents a unique signpost on the contemporary art scene, whose information base is made up of advice from smaller cultural subjects, curators or artists.

Jlbjlt primarily improves accessibility and clarity of information based on your personal preferences.

The ability to enter a new advise is still available in the app, just like other classic features you know from jlbjlt.net (map, filtering ads, archive, etc.).

jlbjlt did not originate with the intention of creating an overview with a "complete" coverage of a predefined culture area, ie taking over and building a form of a cultural phone book.

From the very beginning, however, he is inclined to the form of the supervised, respectively. to a certain degree of curatorial choice with a healthy relaxed thematic, genre and media scatter. It focuses mainly on the art scene, but also promotes events in the field of music, theater and other cultural productions in smaller galleries, clubs and other cultural scenes without local preferences, ie de facto throughout the Czech Republic.

jlbjlt is thus profiled as a selective cultural diary, the main aim of which is to support events whose significance exceeds its own promotional possibilities and which generally rank in the independent stream.

https://jlbjlt.net
Read more
Collapse
5.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

verze: 0.1.29
širší zobrazení na šírších mobilech
odstranění disfunkční swipe navigace
nová optická zpětná vazba odkazů
bug fix v mobilních notifikacích
bug fix zobrazení seznamu měst ve filtru způsobující zamrznutí
a další

verze: 0.1.27
Nová přihlašovací brána
Zlepšení responsivity
(Server IOS test)

V případě problému s instalací pošlete informace o chovaní s verzí telefonu a číslem verze Androidu na info@jlbjlt.net.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
October 9, 2018
Size
5.9M
Installs
10+
Current Version
0.1.29
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
2046
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.