Carrie Kirsten

277
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

V roce 2012 jsem si založila blog, kde jsem psala články o svém životě. Během krátké doby měl blog obrovský úspěch a čtenáři postupem času začali požadovat i “články formou videa”. Něco málo jsem tehdy speciálně pro tento účel natočila, ale bohužel dnes již nejsou k dohledání.

V roce 2014 jsem se začala intenzivně věnovat natáčení videí na internetový server Youtube. Během 1. roku jsem nasbírala 20 000 odběratelů, za 2. rok 100 000 odběratelů a ve 3. roce přes 260 000 odběratelů. Zpočátku jsem natáčela pouze 1 video za 2-3 týdny, později 2-3 videa za 1 týden. Nyní natáčím 4. rokem, mám aktuálně kolem 320 tisíc odběratelů a svou tvorbu jsem velmi zvolnila. Natáčím průměrně 1-2 videa za měsíc a směřuji svou tvorbu spíše na Instagram.

V roce 2016 byla mým největším úspěchem píseň s názvem Irreplaceable, kterou jsem sama napsala na základě svých tehdejších pocitů. Píseň byla vydaná čistě jako výstřel do tmy, nikoliv se záměrem nádledné hudební kariéry, přesto ale sklidila ocenění a spoustu umístění. Byla dlouho první a v TOP10 nejstahovanějších na servrech jako je iTunes, Google play, Spotify, Deezer. Na YouTube dosáhla před 2,3 milionu shlédnutí. Tentýž rok jsem byla v Czech Blog Awards umístěna v kategorii video-blogerka roku na 3. místě a časopis Forbes mě označil za jednu ze “77 nejvlivnějších Čechů na soc. sítích”.

V roce 2017 jsem začala Youtube vnímat i z trochu jiné perspektivy. Pojala jsem celou situaci po stránce byznysu a rozšířila jsem možnosti, co bych mohla dělat. Nejen, že jsem se pouštěla do organizace velkých marketingových kampaní, ale dokonce jsem začala spolupracovat s Janem Mühlfeitem, což je je světový manažer, globální stratég, kouč, mentor a bývalý prezident pro Evropu ve spol. Microsoft, který mě též koučuje. Zapojila jsem se do jeho pořadů, kurzů a přednášek s tématikou osobního rozvoje, lidského potenciálu, motivace atp. Na základě tohto úspěchu mi byla nabídnuta možnost spolupráce a přidávání článků na servr Flowee, kam jsem tedy začala psát. V neposlední řadě jsem se rozhodla věnovat i fotomodelingu (více ve fotogalerii) a zúčastnila jsem se soutěže krásy ‚Miss Léta‘, kde jsem se umístila ve finále a následně dostala titul Miss Social Media. Delší dobu jsem pracovala a připravovala 1. kolekci mé vlastní značky ‚Carrie Kirsten‘, která v posledním roku tohoto měsíce vyšla na trh.

Na začátku roku 2018 jsem se více věnovala škole (jak ukončení SŠ, tak přijetí na VŠ), a trochu jsem se svojí tvorbou zvolnila. Zároveň jsem se ale rozhodla zkusit něco nového a posunout se někam dál, proto jsem se rozhodla např. pro tuhle vlastní aplikaci, spolupráci s mnoha velkým značkami a firmami, vlastní workshopy a přednášky na téma osobní rozvoj, motivace, plnění svých znů a v neposlední řadě jsem začala psát na toto téma i knihu, která by měla po novém roce vyjít. Zatím jsme v stále v srpnu tohoto roku a uvidíme, co dalšího mi život přinese.

XOXO
Carrie
In 2012, I set up a blog where I wrote articles about my life. Within a short time, the blog was a huge success, and readers have also begun to demand "articles by video" over time. Something I have just shot for this purpose, but unfortunately they are nowhere to be traced.

In 2014, I began intensively taking videos on the Youtube web site. During the first year I collected 20,000 subscribers, for the 2nd year 100,000 subscribers and in the 3rd year over 260,000 subscribers. Initially, I shot only 1 video in 2-3 weeks, later 2-3 videos in 1 week. Now I'm filming the 4th year, I currently have around 320,000 subscribers, and I've slowed down my work. I shoot an average of 1-2 videos per month, and focus my work on Instagram.

In 2016, my greatest success was a song called Irreplaceable, which I wrote on the basis of my feelings at that time. The song was released purely as a shot in the dark, not with the intention of a grueling musical career, but it still received awards and lots of placements. It has been the first time in TOP10 and the most downloaded on servers such as iTunes, Google Play, Spotify, Deezer. On YouTube, it reached 2.3 million views. That same year I was ranked 3rd in the Video Blogger category at the Czech Blog Awards, and Forbes magazine named me one of the 77 most influential Czechs to soc. networks ".

In 2017 I began to perceive Youtube from a slightly different perspective. I have taken the whole business situation and have extended the possibilities of doing so. Not only did I go into the organization of major marketing campaigns, but even started working with Jan Mühlfeit, a global manager, global strategist, coach, mentor and former president for Europe in Europe. Microsoft, who also coaches me. I have participated in his programs, lectures and lectures on personal development, human potential, motivation, and so on. Based on this success, I was offered the opportunity to collaborate and add articles to Flowee, where I started writing. Last but not least, I decided to dedicate photomodeling (more in the photo gallery) and I participated in the beauty contest, Miss Léta ', where I was in the final and subsequently got the title of Miss Social Media. For a long time, I worked and prepared the first collection of my own brand, Carrie Kirsten ', which was released in the last year of this month.

At the beginning of 2018, I did more to school (both graduation and admission to university), and I slowly slowed down my work. At the same time, I decided to try something new and move somewhere further, so I decided, for example, for this own application, cooperation with many big brands and companies, own workshops and lectures on personal development, motivation, fulfillment of my dreams and last but not least I started writing a book on this subject that should come out after the new year. Meanwhile, we're still in August this year and we'll see what's next to my life.

XOXO
Carrie
Read more
Collapse
4.4
277 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

opravy chyb v aplikaci
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 5, 2019
Size
16M
Installs
10,000+
Current Version
2.1
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
TUBRR
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.