Konstytucja

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Polish (Poland)

https://konstytucja.online jako aplikacja!

Niniejszy czytnik jest odpowiedzią na niewystarczający dostęp do tekstu prawa oraz do informacji o prawie. Obywatele Rzeczpospolitej powinni znać Konstytucję, która stanowi podstawę ich republiki - państwa prawa, które staje w ich obronie przed arbitralną i nieograniczoną władzą.

Chciałbym, żeby ta aplikacja była otwartym i przystępnym źródłem wiedzy o Konstytucji. W trakcie jej tworzenia, starałem się, aby była ona przejrzysta, łatwa w obsłudze, wydajna i pozbawiona reklam. Natomiast posiadająca sprawną nawigację, możliwość filtrowania i wyszukiwania treści oraz prowadzenia dyskusji dotyczącej poszczególnych artykułów.

Marzy mi się otwarty, wygodny i darmowy dostęp do całego prawa, a także do informacji o prawie i jego zmianach. Marzy mi się transparentny dla opinii publicznej model tworzenia i konsultowania nowego prawa oraz poprawiania tego już istniejącego. Chciałbym wykorzystać swoje umiejętności techniczne, aby krok po kroku tworzyć takie rozwiązania. Niniejsza aplikacja to jeden z nich.
https://konstytucja.online as an application!

This reader is a response to insufficient access to the text of the law and to information about the law. The citizens of the Republic of Poland should know the Constitution which is the basis of their republic - the state of law which defends them against arbitrary and unlimited power.

I wish this application was an open and accessible source of knowledge about the Constitution. While creating it, I tried to make it transparent, easy to use, efficient and ad-free. On the other hand, it has efficient navigation, the ability to filter and search for content, and to discuss individual articles.

I dream of open, convenient and free access to the entire law, as well as to information about the law and its changes. I dream of a model of creating and consulting new law and improving the existing one that is transparent to the public. I would like to use my technical skills to create such solutions step by step. This application is one of them.
Read more
Collapse
5.0
8 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Pierwsza wersja aplikacji.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 28, 2021
Size
379k
Installs
10+
Current Version
1
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Maciej Zalewski
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.