Kuranı Kerim Çözümü

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Değerli Okur,

Bu uygulama ile tamamen ücretsiz ve reklamsız olarak Kuranı Kerim okuyabilirsiniz.

Ahmed Hulusi'nin çok değerli "Allah İlminden Yansımalarla Kur'an-ı Kerim Çözümü" eserinin android uygulamasıdır.

Kur'ân-ı Kerîm'in ruhuna ulaşmak için, öncelikle "Anlamak İçin Ön bilgiler" bölümünde yer alan dört yazının çok iyi anlaşılarak "OKU"nmasını tavsiye ederiz.

Bugüne kadar karşılaştığınız Kur'ân meal ve tefsirlerden çok farklı bir biçimde onu içinizde, kendinizde hissedecek, canlı olduğunu, içinizden size konuştuğunu fark edeceksiniz.

Kısa Bilgi:
"OKU"mak amacıyla elinize aldığınız bu çalışmanın orijinali olan metin, gökteki bir tanrının, yeryüzündeki postacı-peygamberine indirmiş olduğu yazılı bir kitaptaki buyrukları veya fermanı, değildir!

O, âlemlerin Rabbi olanın irsâl ettiği (risâlet işleviyle açığa çıkardığı) Rasûlüne, (boyutsal derinliğinden bilincine) inzâl ettiği "Hakikat Bilgisi" ve "Sünnetullâh" açıklamasıdır!

Baştan vurgulayalım ki...

Okuyacağınız bu metin ne Türkçe Kurân'dır ne çeviri ne de meâl!.. Asla Kur'ân yerine geçmez! Kurân'daki çok anlamlı anlatımların bir-iki yönünü göstermeye çalışır ancak!

Bu metin yalnızca, Ahmed Hulûsi isimli Allâh Kulu'na bahşedilmiş bakış açısından Kurân'a açılan bir penceredir!.. Bu pencereden görülenlerin bir kısmının sizlere yansıtılmasıdır!

Allah İlminden Yansımalarla Kur'an-ı Kerim Çözümü
Dear Reader,

You can read the Holy Koran is completely free and ad-free with this application.

Ahmed Hulusi very valuable "Allah Qur'an Quran with Reflections from Scientific Solutions" is the work of android apps.

to reach the spirit of the Quran first "Preliminary information to understand" very well understood in the segment of four type "READ" We recommend that the.

So far, meaning and interpretation of the Qur'an that you encounter in your house it in a very different way, you will feel in yourself, that live among you will notice that you speak.

Short description:
"READ" in order to make this work with the original text that you receive in your hand, that's a God in heaven, earth-mailer that prophets have written a book in order to download or edict, it is not!

He's sending the realm of that which the Lord (as revealed by the prophethood functions) to His Messenger (from the consciousness dimensional depth) inzâl he is "Truth Information" and "wisdoms" is the description!

From start to emphasize that ...

This text is what Turkish translating nor battles; you'll read the Koran! .. Never Qur'an does not replace! It tries to show one or two directions, but very meaningful expression in the Koran!

This text only, Ahmed Hulusi is Allah endowed Kulu to view a window is opened for Holy .. some of the seen from this window is reflected to you!

Reflections from the Koran Allah, Quran Scientific Solutions
Read more
Collapse
4.7
735 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

***Versiyon 2.0***
- Kaldığınız yerden okumaya devam edebilir ve bu özelliği ayarlar bölümünden aktif/pasif yapabilirsiniz.
- Gece modu ile koyu renkli temada okuyabilirsiniz.
- Gündüz modu ile açık renkli temada okuyabilirsiniz.
- Tüm içerik ve uygulama arayüzü yenilendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 17, 2017
Size
2.9M
Installs
50,000+
Current Version
2.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
BRAINTECH
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.