Pilotní testy - PPL(A)

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

„Pilotní testy“ je první aplikace pro český trh, která tě vyzkouší před tím, než půjdeš na reálné zkoušky na Úřad pro civilní letectví.

V aplikaci najdeš 10 testů z různých oblastí, které jsou určeny zejména pro piloty, kteří jsou ve výcviku na typ PPL (A). Celkově je v aplikaci 637 otázek.
Aplikace umožňuje nejen zodpovídání otázek, ale i učení.

První, tedy učící režim zobrazí otázku a po kliknutí na tlačítko i odpověď na ni. Tím pádem máš možnost si v duchu vyzkoušet, zda odpověď znáš a následně si vše ověřit. Otázky si takto můžeš procházet postupně.

Druhá a tudíž hlavní možnost je samotné testování, které sestává z náhodných otázek ze všech kategorií. Je třeba odpovědět správně na 80% z nich, aby byl test úspěšný. Test je následně vyhodnocen a při dostatečném počtu správných odpovědí pokračujete dále.
"Pilot Tests" is the first application for the Czech market that will test you before you go to real exams at the Civil Aviation Authority.

In the application you will find 10 tests from different areas, which are designed especially for pilots who are in PPL (A). There are 637 questions in total.
The application allows not only answers to questions but also learning.

The first one, the learning mode, will display the question and click the i button to answer it. So you have the chance to try to find out if you know the answer and then verify it all. You can walk through this way gradually.

The second, and hence the main, option is testing itself, which consists of random questions from all categories. It is necessary to answer correctly to 80% of them in order for the test to be successful. The test is then evaluated and the correct number of correct answers continues.
Read more
Collapse
Loading...

What's New

oprava rozložení tlačítek
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
October 30, 2019
Size
12M
Installs
10+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Michael Šubák
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.