Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Salih TURHAN, İskenderun/Hatay'da doğdu. Asıl görevi, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik olan Salih Turhan ayni zamanda bir şair,bir düşünür, bir yazar , bir din ve Kur'an bilginidir.

Eğitimine babasından Kur’an öğrenerek başladı.7 yaşında İlk okula köyünde başladığında Kur’an-ı hatmeşmişti. (Daha sonra Arapça bilgilerini fırsat bulup gittiği Arap ülkelerinde hayli ilerletti)
İlk okuldan sonra Orta ve Liseyi İskenderun'da ve Yüksek tahsilini İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler akademesin'de bitirdi. Vatani görevini Yedek subay olarak ifa ettikten sonra Yurt içinde ve Yurt dışında (Suudi Arabistan’da) Özel şirketlerde Muhasebe Müdürü, Personel İşleri Müdürü ve Genel Müdürlük pozisyonlarında çalıştı. Halen Kendi doğup büyüdüğü memleketi olan İskenderun'da kendi ofisinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik faaliyetlerine aktif olarak devam etmektedir.
1988 yılında çevresindeki insanların teşviki ile ister istemez kendisini politikanın içinde gördü. İskenderuna bağlı Gözcüler, Akçalı ve madenli köylerinde Belediyelerin kurulmasını sağladı. Hele Gözcüler Belediyesi, tamamen onun eseridir. Gözcüler Belediyesinin kuruluşu ile tam üç yıl uğraşmıştı. Belediye kurulunca da halkın ısrarı üzerine o yıllarda politikaya girdi. Hiç yalan söylemiyen, dürüstlükten sıyrılmayan, boş vaadler de bulunmayan, milleti kandırmayan örnek bir Belediye Başkanı olma hevesi ile ortaya çıktı. Böyle olunca da haliyle seçimi kazanamadı. Bundan sonrada politikadan hep uzak durdu.
Evli ve ikisi kız, biri oğlan olmak üzere üç çocuk babasıdır.
Salih Turhan, İskender Un / Hatay was born. The main task of the Certified Public Accountant Salih Turhan same time a poet, a thinker, a writer, a scholar of religion and the Koran.

            When his father to learn the Koran başladı.7-year-old primary school education begins in the village of Koran he had hatmeş. (Later in the Arab countries the opportunity to go to find information in Arabic has progressed considerably)
            After the first school to middle and high school in Iskenderun and Istanbul Economic and Commercial Sciences Graduated graduated at the Academy. After performing their patriotic duty as a reserve officer in the country and abroad (in Saudi Arabia) Accounting Manager in a private company, he worked in the Personnel Affairs Director and General Manager position. Currently, the hometown of his own born and raised in Iskenderun, Turkey continues to be active Certified Public Accountant activities in their office.
            Inevitably, with the encouragement of the people around him in 1988 he was seen in politics. Alexander dependent Scouts, Akçalı and led to the establishment of municipalities in the metalliferous village. Especially Scouts Council, is entirely his work. Scouts had engaged in a full three years with the establishment of the municipality. Municipal committee also entered politics at the insistence of the people that year. He never lied discourse, the peel of honesty, not empty promises as well, the sample appeared to deceive the nation with ambitions to become a mayor. As such, he did not win the election. After that always he stood away from the policy.
             Married and two daughters, father of three children, including one boy.
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Updated
September 7, 2017
Size
21M
Installs
10+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
NulaSoft Mobile Software Solutions
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.