Refsan

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

1992 yılında kurulan firmamız, 1995 yılında REF-SAN İzolasyon San.ve Tic. Ltd. Şti. adını almıştır. 1995 yılında 60 m2 ile başlayan ticari hayatımız, 2003 yılında 300 m2 kapalı alandan 2009 yılında 1.000 m2 ye 2014 yılında da 6.000 m2 Kapalı ve 20.000 m2 açık olmak üzere 26.000 m2 alana taşınmıştır.
2016 Yılı içerisinde Kütahya Otogarı arkasında merkezi yerde bulunan 3.000 m2 kapalı yeni fabrikasını yaparak idari ofisini ve Showroomunu yeni yerine taşımıştır.
1992 yılında Çiniciliğin odunlu fırınlardan Elektrikli fırınlara geçişini sağlayan firmamızın, Çini Sektör fırınları olarak başladığı yoluna yıllar geçtikçe farklı sektörlerin fırınları da imalat bandına girmiştir. 30-1600 °C arasında çalışan Isıl İşlem, Tavlama, Seramik, Cam Füzyon, Altıncıların Ramat, Dental sektörünün fırınları gibi sektörlere fırın yapmaktayız. Endüstriyel Sanayi Fırınları yanı sıra Seramik, Cam Füzyon Sektörünün diğer makina, ekipman ve sarf malzemeleri üzerine de üretimlerini sürdürmekteyiz.

Türkiye’nin tüm Üniversiteleri, 100 e yakın Halk Eğitim Merkezi, Onlarca Belediye, Valilik ve yüzlerce Özel firma referanslarımız arasındadır. Üretimlerimiz de lazer kesim teknolojisi kullanılmaktadır.

Tasarımlarımızda özel programlar kullanılmakta ve Seramik Cam Füzyon Sektöründe tasarladığımız atölyeler ile Dünya da TEK olarak bu atölyelerin tasarımlarını ve iç mimarlık hizmetleri yapılmaktadır.Devamlı olarak facebook dan bu atölyelerimiz yayınlanmakta ve Üniversiteler, Özel kolejler Atölye kurulumlarında bu tasarımlardan faydalanmaktadır.

2006 yılında firmamız, Türkiye´nin İLK ve TEK Seramik Makina Marketini kurmuştur. O günden bu günlere kadar Türkiye’de TEK Showroom konumunu halen korumaktadır. Bugün de bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Şu anki mevcut showroom alanında, Üniversitelerin, Halk Eğitim Merkezleri ve firmaların kurmak istedikleri komple atölye görselleri bire bir sunulmaktadır.

2008 yılında Kıbrıs şubesini, 2011 yılında Beşiktaş / İstanbul şubesini açtık.

2014 yılı başında Gürcistan ve Ermenistan Bölgesi için Gürcistan Tiflis şehrinde bir mağazamız açılmıştır. Ref-san Georgia adında halen faaliyet göstermektedir.

2014 Şubat ayında Azerbaycan Üniversitesi Ressamlık Akademisi içinde yer tahsisi yapılmıştır.

Her yıl Seramik ve Cam üzerine Sektör fuarlarına katılan firmamız bu konudaki gelişimini devam ettirmektedir. Bugüne kadar Almanya ve Suriye fuarı olmak üzere 2 yurtdışı ve 10 civarında yurtiçi fuarına katılmış bulunmaktadır.

EBK ( Eskişehir - Bilecik - Kütahya ) Seramik İş Kümesi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olan firmamız Seramik Makina Üreticileri Grup Başkanlığı görevini sürdürmüş ve yurtdışından gelen makinalara karşı Türk İmalatını savunmuştur.

2011 yılında KOSGEB Kobi Proje Destek Projesi ile Kütahya da İlk Proje sunan ve tamamlayan firmamız, REF-SAN ART Sanat Merkezi ile Kütahya daki İlk kez Çini üstatlarının eserlerinin toplandığı, Sanatsal Seramiğin, Çini Seramik Makinalarının sergilendiği bir teşhir yeri olmuş, Seramik ve Cam üzerine farklı aktivitelerin de yapıldığı bir merkez olmuştur. Şu anda tüm bu çalışmalarını bir çatı altında toplamış olan firmamız aynı merkezden hizmetlerine devam etmektedir. KOSGEB verilerine göre Kütahya da KOSGEB imkanlarından en fazla faydalanan firma konumundadır.

Türkiye de hemen hemen bütün Üniversitelerin, Halk Eğitim Merkezlerinin, Belediyelerin, Rehabilitasyon Merkezlerinin, Özel Okulların başta olmak üzere Komple Çini, Seramik, Cam Füzyon, Altın Yaldız Atölyelerini kuran firmamız bu konudaki çalışmalarına devam etmektedir.
Founded in 1992, our company in 1995 REF-SAN Insulation Industry and Trade. Ltd. Sti. It takes its name. In 1995, he began commercial life with 60 m2, in 2003. In 2009, 300 m2 of covered area of ​​1,000 m2 in 6000 m2 closed in 2014 and moved to open 26,000 m2 including 20,000 m2.
Located in the center of the back of the bus station in Kutahya 3,000 m2 by the year 2016 a new factory was move the administrative offices and showroom to the new location.
Tiling in 1992, our company's wood-burning oven that allows the passage of the electric oven, Tile Industries in the way it started out as a furnace goes furnace has entered into the manufacturing sector of the different bands. 30-1600 employees ° C heat treatment, annealing, Ceramic, Glass Fusion, Sixth of Ramat, we are doing to sectors such as bakery ovens of the dental industry. Industrial Furnaces as well as ceramics, glass fusion of other machinery industry, going the production of equipment and supplies.

All University of Turkey, close to 100 Community Education Center, dozens of municipalities, governorates and hundreds of private firms is our reference. Our production is also used laser cutting technology.

used special programs in our design and ceramic-glass world as ONE with workshops we designed the Fusion Industry from facebook as yapılmaktadır.devaml design and interior architecture services of these workshops are published our this workshop and Universities, the private colleges Workshop installations benefit from this design.

In 2006, our company has established Turkey's first and only ceramic Machinery Market. Since then it remains the ONE Showroom locations in Turkey until these days. Today also is continuing work on this issue. In its current showroom, Universities, Public Education Centers and images they want to establish a complete workshop is one of the companies presented one.

Cyprus branch in 2008. In 2011, Besiktas / Istanbul we opened the branch.

For the beginning of 2014, Georgia and Armenia District of Georgia, our store was opened in Tbilisi. Ref-called think Georgia is still fully functioning.

University of Azerbaijan in February 2014 were granted a place in the Academy of Arts.

Every year our company participated on the Ceramic and Glass Sector continues its development in this exhibition. So far, Germany and Syria fair, including around 10 domestic and 2 overseas are joined to the fair.

EBK (Eskisehir - Bilecik - Kütahya) Ceramic Business Cluster Founding Member of the Board of our company Ceramic Machine Manufacturers Group President and has continued to defend Turkey against manufacturing equipment from abroad.

In 2011, KOSGEB SME Project Support in Kutahya, offering first project with the project and completion of our company, REF-SAN ART Art Center with Kütahya in the first tile masters of the collection of artifacts, Artistic Ceramics, Tile Ceramic Construction of been a display location of the exhibition, ceramics and different Glass It has been a center where also an activity. Currently all these studies that have been gathered under one roof, our company continues its services from the same center. According to KOSGEB data is most benefits from the company location in Kutahya KOSGEB facility.

Turkey has almost all Universities, Public Training Centers, Municipalities, Rehabilitation Centers, mainly in the private school Complete Tile, Ceramics, Glass Fusion, our company established the Gold Gilding Workshop continues to work on this issue.
Read more
Collapse
5.0
3 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
May 17, 2019
Size
12M
Installs
50+
Current Version
1.7
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Shares Location, Digital Purchases
Permissions
Offered By
Ticimax
Developer
Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.