Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Sürdürülebilir, denetlenebilir ve insan odaklı toplu ulaşım sistemi kurulması amacıyla yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaptığı raylı sistem yatırımları ile seyahat süresini toplu ulaşım kullanan yolcular için azaltmaktayken hazırladığı yönergelerle de kalitesi yüksek, standart ve kriterleri belli olan toplu ulaşım sistemini oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda; Minibüs, Taksi, Taksi Dolmuş, Servis, Fayton, Otobüs ve Yük Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren taşımacı ve şoförlerin/sürücülerin hizmet kalitesinin ölçülmesi ve böylece hizmet kaynaklı problemlerin azaltılması için Toplu Ulaşım Yönergelerinde Taşımacı ve Şoförlerin Hizmet Kalitesinin Arttırılmasına Yönelik Değişiklik içeren UKOME Kararı alınmıştır.
Toplu Ulaşım Hizmet Kalitesi Değerlendirme Sistemi (TUDES), söz konusu UKOME kararı kapsamında taşımacı ve şoförlere yönelik elde edilen hizmet kalitesi verilerinin toplandığı, analiz edildiği ve diğer denetim paydaşları ile paylaşıldığı ortak veri tabanıdır. TUDES kapsamında yapılacak işlemler bu mobil uygulama ile akıllı cep telefonu sahibi taşımacı ve şoförlerin erişimine açılmıştır. Bu kapsamda, taşımacılar, çalıştıkları ve iş arayan şoförlerin sicil belgelerini görebilmekte, kendi hizmet kalite puan durumunu takip edebilmekte, istek/öneri gönderebilmekte ve anket doldurabilmektedir. Şoförler, kendi hizmet kalite puan durumunu takip edebilmekte, iş aradıklarını belirtebilmekte, istek/öneri gönderebilmekte ve anket doldurabilmektedir.
Istanbul Metropolitan Municipality, which sets out for the establishment of a sustainable, auditable and people-oriented public transportation system, aims to establish the public transportation system with high quality, high standards and criteria with the directives it prepares while reducing the travel time for the passengers using public transportation. In this context; In order to measure the service quality of transporters and drivers / drivers operating in the field of Minibus, Taxi, Taxi, Taxi, Bus and Freight Transport, and thus to reduce service-related problems, UKOME Decision was taken to increase the Service Quality of the Transporters and Drivers in the Public Transport Directives.
The Public Transportation Quality Assessment System (TUDES) is the common database that collects, analyzes and shares the service quality data for transporters and drivers within the scope of the UKOME decision. Transactions to be made within the scope of TUDES have been made available to smart mobile phone owners and drivers with this mobile application. In this context, the transporters can see the registration documents of the drivers who work and look for work, can follow their service quality score status, send requests / suggestions and fill in questionnaires. The drivers can follow their service quality score status, indicate their job search, send requests / suggestions and fill in questionnaires.
Read more
Collapse
4.0
4 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
November 2, 2018
Size
9.6M
Installs
100+
Current Version
1.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Developer
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kasım Sok. 34010 Merter - Güngören / İSTANBUL
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.