Taşpakon

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Türkiye’de aşçılık ve pastacılık sanatının, aşçısının ve pastacısının, gelişmesine katkı sağlamak, ülke mutfağımıza ve yöresel mutfaklarımıza ait değerleri günümüz yaşam standartlarına uygun bir hale getirip koruma altına almak, ülkemizdeki aşçılar ve pastacılar arasında mesleki ve sosyal dayanışmayı artırmak, hizmet konuları doğrultusunda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla işbiriliği yapmak ve destek olmak amacı ile 4 bölgesel federasyon (Marmara Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Karadeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu, Ege-Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu) ve 29 dernek ile kurulmuştur. 38 dernek ile 36 ilde ilimizde faaliyetlerine devam etmektedir.

Konfederasyonun öncesi 2013 yılı başında kurulmuş olan Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu – AŞPAFED’dir. “TÜM AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU” aynı zamanda sağlıklı beslenme, organik tarım, hijyen ve gıda güvenliğinin korunması gibi konularda çalışan sivil toplum örgütleri ve insan sağlığına direk risk oluşturan genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanmasına karşı çıkan platformlar ile işbirliği içinde bulunmakta ve bu konular ile ilgili çalışmalara devamlı olarak iştirak edip destek vermektedir.

“TÜM AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU” aşçının ve pastacının asli görevi olan pişirme ve sunum işi dışında geniş bir bakış açısı ile kendi alanını ilgilendiren tüm diğer sosyal kollarda da görev almakta ve bu misyonu daima taşımaktadır.

Aşçılarımız ve Pastacılarımız dünya platformlarında pratik beceri yanında; bildiği yabancı diller, yöneticilik vasıfları, beslenme ve gıda teknolojisi ile ilgili teorik bilgiler ve sosyal yaşam gibi konularda da kendini ve ülkemizi temsil edecek özelliklere sahip olmalıdır. Bu ancak teorik ve pratik bilgileri gerçeğe uygun harmanlayarak doğru bir eğitim programı uygulayan kurum ve kuruluşlarda eğitim almış aşçıların ve pastacıların çoğalması ile mümkün olacaktır. Bu nedenle “TÜM AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU” nun en önemli amaçlarından birisi de aşçılık ve pastacılık eğitimi veren kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde olmak, karşılıksız desteklemek ve bu kurum ve kuruluşların sayısının ve kalitesinin arttırılması için gerekli atılımlarda bulunmaktır.

Yenilikçi ve atılımcı bir düşünce ile Aşçılık ve Pastacılık Sanatı’ na hizmet etmek için gönülden ve karşılıksız çalışan aşçıların ve pastacıların birbirleri ile buluştuğu “TÜM AŞÇILAR VE PASTACILAR KONFEDERASYONU” koyduğu hedeflerde ve amaçlarda sapmadan ve yılmadan çalışmaya devam etmektedir.
All cooks and confectioners Confederation (TAŞPAKO a) of the culinary and pastry arts in Turkey, chef and baker of, to contribute to the development of the country cuisine and our regional cuisine, our own values, safeguard brought into a form suitable to today's standard of living in our country cooks and pastry between professional and social boost solidarity, to co-operate with the work that people and organizations in accordance with the topic of services and four regional federations with support being objective (Marmara Cooks and Pastry Federation, the Black Sea Chefs and Pastry Federation, Anatolia Cooks and Pastry Federation, Aegean and Mediterranean Chefs and Pastry Federation) and 29 It was established by the association. 38 associations and 36 cities in our province continues to operate.

Prior to Confederation, founded in early 2013 and Pastry Cooks Federation - is aşpafed. "ALL cooks and pastry CONFEDERATION" as well as healthy eating, organic farming, hygiene and working on issues such as the protection of food security of civil society constitute a significant risk directly to organizations and human health genetically modified in there in collaboration with the platforms against the use of food and continuing to work on these issues It could participate as supports.

"ALL cooks and pastry CONFEDERATION" cook and baker outside the main task of cooking and presentation work with a broad range of duties in all other social arm concerning its area and carry out this mission always.

Our cooks and confectioners in the world of practical skills alongside the platform; he knows foreign languages, management skills, theoretical knowledge about nutrition and food technology, and issues such as social life should have the features and will represent our country itself. This is only theoretical and practical knowledge will be possible with the right training program blends fair enforcement authorities and organizations have been trained in, and proliferation of pastry chefs. Therefore, "all the chefs and pastry CONFEDERATION" is one of the most important goals is to be in the cookery and pastry education institutions and enterprises cooperation, to contribute unpaid support and the necessary strides to increase the number and quality of these institutions.

Innovative and progressive with a thought Culinary and Pastry Arts' willing to serve the and unpaid staff of cooks and pastry of the invention with each other "all the chefs and pastry CONFEDERATION" Put it in the goal and objective is to continue working to deviate from and give up.
Read more
4.9
82 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- Performans iyileştirmeleri yapıldı
- Küçük hatalar giderildi
Read more

Additional Information

Updated
March 9, 2017
Size
17M
Installs
500+
Current Version
3.0.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
MobiRoller
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.