Germinal

Can Yayınları
8
Free sample

1860'larda Fransa'nın kuzeyinde maden işçileri, çetin koşullar altında yaşam mücadelesi vermektedir. Çalıştıkları ocaklarda her an iç içe oldukları göçük ya da grizu patlaması tehlikesinin yanı sıra, açlık ve sefaletle boğuşup dururlar. Son çare olarak gördükleri grev onlar için kaçınılmazdır artık. Her şeyi göze almaya hazırdırlar, içlerinde filizlenen umut en büyük destekçileridir. Ne yazık ki direnişleri acımasızca bastırılır. Şimdi geride sadece ölüm, kan, gözyaşı ve yok olan hayaller kalmıştır.

Germinal dünya edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri. İnsanların çektiği büyük acıyı son derece gerçekçi ve evrensel olduğu kadar etkileyici bir dille de kaleme alan Zola, bu romanıyla adeta bir destan yaratmış.

Her satırında okuru duygudan duyguya sürükleyen, kâh yüreğini burkan, kâh öfkelendiren, kâh umutlandıran, soluk soluğa okunacak bir eser.


Read more
Collapse

About the author

Fransa’da natüralizm akımının öncüsü olan ünlü yazar Émile François Zola, Fransız roman yazarları arasından en çok basılan, en çok çevirilen ve en çok tanınanlardandır. Zola'nın edebiyat dışındaki şöhreti ise, Dreyfus Davası’nda gösterdiği aydın tavrından kaynaklanmaktadır. 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden yüzbaşı Dreyfus’u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “Suçluyorum” (J’accuse) makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransa'yı terkedip bir süre Londra'da yaşamak zorunda kalmıştır. Çabaları sonucunda Dreyfus Davası'nın yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurduna dönmüştür. 

Émile Zola, 1902 sonbaharında,  duman zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir. “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane” en tanınmış romanlarındandır. Tüm romanlarında, doğal ve gerçekçi bir tarzla, hayatın zorluklarından bahsetmeyi seçmiştir. İlk (1901) ve ikinci (1902) Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir.  

Read more
Collapse
4.9
8 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Can Yayınları
Read more
Collapse
Published on
Jun 25, 2014
Read more
Collapse
Pages
614
Read more
Collapse
ISBN
9789750720246
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read Aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.