Muhammed İkbal

Işık Yayıncılık Ticaret
2

 Muhammed İkbal

Yirminci yüzyılda İslâm adına bir hayat ve bir eser ortaya koyanlar arasında hep ilk sıralarda anılan bir isimdir Muhammed İkbal (1877-1938).Düşünür ve şair kimliğiyle, sömürgeler çağında Müslüman dünya için hem entelektüel bir soluk hem de kalbî bir diriliş temin etmiş müstesna bir şahsiyettir o.Kimilerimizin aklında ‘Pakistanlı şair’ diye kalmışsa da, o, ‘Pakistan rüyası’nı gören şairdir esasında. Çünkü vefat ettiği tarihte, Pakistan henüz kurulmuş değildir.Ahmet Albayrak’ın hazırladığı bu kitap, Muhammed İkbal’in hayatı, eserleri, İkbal hakkında eserler ve Türkçede İkbal üzerine ciddi ve doyurucu bir kılavuz niteliğinde.

Read more
5.0
2 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Işık Yayıncılık Ticaret
Read more
Published on
Feb 13, 2014
Read more
Pages
253
Read more
ISBN
9786055510930
Read more
Features
Read more
Read more
Language
Turkish
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.