İSİMSİZ (1995)

· AYDIN TURKGUCU
4.2
6 reviews
Ebook
174
Pages

About this ebook

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Kitap okumamanın belkide kitapların bizimle yeterince paylaşılmamış olmasından kaynaklandığına inanıyorum. Çünkü yazarlar kitapların içini, ismini, fiyatını belirleyip okuyucuya sadece okumayı bırakıyorlar. Ben ,bu kitapta aynı amaçlara, okuyucuyla beraber nasıl ulaşacağımızı göstermek istiyorum. 

1. Günlük hayatta her zaman yaptığımız gibi herşeye ve herkese kafamıza göre bir isim verme gibi kötü bir alışkanlığı kullanmadım. Hiç kimse hiçbirşeyin tek sahibi değildir ve üzerinde tek başına söz sahibi değildir. Bu yüzden kitabın adını koyma hakkını kendimde bulamadım ve kitabın kapağındaki ve yanındaki isim yerlerini boş bıraktım. Kitabı okuduktan sonra siz ne isim vermek istiyorsanız lütfen o ismi yazarak kütüphanenize koyunuz. Bundan sonra kısmet olurda yazabilirsem kitaplarıma isim yerine numara vereceğim. Kitabın ilk baskısı dağıtıldıktan sonra kitabı okuyanların kitabın ismini belirleyerek bana bir kart veya faks ile bildirmesini rica ediyorum. Çünkü her yeni baskıda bu okuyucuların isimlerini ve kitaba verdiği isimleri yayınlayacağım. Böylece dünyanın hem ilk isimsiz (Bildiğim kadarıyla) hemde ismi ve sahibi en çok olan kitabın mimarlarından biri olacaksınız.

2. Kitabın adını koyamadığım gibi kitabın fiyatını belirleme hakkını da kendimde bulamadım. Düşünün bir kitap aldınız, okudunuz “beş para etmez” dediniz; bu durumda ne olacak? Kitabınızın başarısı, satılan kitap sayısından bu şekilde parasını verdiğine pişman olanların sayısının çıkartılmasıyla bulunur. Zaten bu kitabın yazılmasındaki amaç, para kazanmak değildir. Bundan sonra kısmet olursa yazacağım kitaplarımın birinci baskılarını ücretsiz olarak yayınlayacağım. Okuyucaların kitabı aldıktan sonra kitap için uygun gördükleri değeri bana bir kart veya faks aracılığı ile bildirmelerini istiyorum. Kitabın uygun görülen değerlerinin ortalaması kitabın bir sonraki baskısının satış bedeli olacaktır. Bu uygun görülen değerlerde isim ve değer olarak yeni baskılarda yayınlanacaktır. 

3. Kitap matbaadan çıktıktan sonra hepsi tarafımdan bizzat imzalanacaktır. Böylece sadece imza gününe gelenlerin kitabının imzalı olması yerine herkesin elindeki kitap imzalı olacak, herkes eşit olacaktır.  

4.Bu kitapta konular belli yerlerde toplanmamış, konular arasında ani atlamalar vardır. O konudan bu konuya geçiliyor, dolayısıyla dikkat dağılıyor. Sanki hayatta olaylar konularına göre dönem dönem yaşanıyormuş gibi. Tıpkı bu kitapta olduğu gibi herşeyi karmakarışık yaşamıyor muyuz? Ama karışıklık gibi görülen bu aşırı düzenliliğin içinde görmeyi bilmediğimiz için bocalayıp duruyor, anlayamıyoruz. Kısaca hayat belli bir sıraya göre yaşanmıyor ki ben kitabımı belli bir sıraya göre yazayım; özellikle de hayatı anlatan bir kitapta.

Bu, tıpkı devamlı hesap makinası kullanan bir insanın elle hesap yapmak zorunda kaldığı zaman, en basit işlemleri bile yaparken zorlanması gibi bir şey. Herşeyi hazırca almaya o kadar alışıyoruz ki kendimiz yapmak zorunda kalınca kafamız karışıyor. Bu yüzden de matematiğimizi hesap makinalarına, hayatımızı da manevi liderlere ve maddi yöneticilere bırakmıyor muyuz?

Başlangıçtan beri hayatla ilgili kitaplar genelde belli gruplara göre yazılmış, bu da bizi tekdüze öğrenme ve tekdüze düşünceye götürmüş. Grupları karıştırıp da verince tabii ki kafalarda karışıyor. Tıpkı hesap makinasını bırakıp elle hesap yaparken olduğu gibi.   

“Bu kitabın en zor yanlarından biride ne nerede, hangi sayfada o kadar karışıkki inanın ben bile neyin nerde olduğunu karıştırıyorum. (Bu kadar dağınık kitap görmedim) Bazı yerleri iki defa bile yazmış olabilirim, lütfen kızmayın”

5. Bu kitapta her tarafı bu güne kadar edindiğim gözlemlerime göre dürüstçe eleştirmeye yada övmeye çalıştım. Şu an mevcut taraflardan herhangi birine ait değildir. (Kitabın kapağındaki şekle dikkatli bakıldığında bir şekil her şekil, her şekil bir şekildir) Mevcut herhangi bir tarafa geçip konuşmamak, mevcut taraflar sisteminde tarafsız olmaktır. Sonuçta bu da yeni bir taraf demektir.

6. - Maneviyatın gücünü anlatan bir kitabın telif hakkı için hiç bir maddi kanuni önlem almadım. Bir başkasının malını çalacak kadar kendine güvenen cahil bir insanı ancak ALLAH’a güvenen bir insan olarak ALLAH’ın adaletine teslim ederim.

Yazdıklarımı sizlerle tartışıp üzerinde düşündükten sonra gerekli yerlerini değiştirip, düzeltip, çıkarıp, ekleyerek kısmetse yeni bulacağım şifreleride ekleyerek yeniden yayınlamak amacına sahibim. Hiç birşey bitmeyeceğine göre bu kitapta bitmeyecektir. 09/10/95

7. Kitabımı verdiğim herkes için birşeyler yazmayı düşünüyordum ama buda sınırsızlığı savunurken sınırlara kapanmaktı. Sonunda mesajlarımı yazılarımın arasına serpiştirdim. Herkes açık büfe usulü olan bu kitaptan kendine uygun olanı seçip istediği kadar alsın. İster kendini kandırmaya devam etsin, ister başını öne eğsin, ister gelsin özür dilesin, ister gelsin teşekkür edip bende desin, isterse hiç birşey söylemeden çekip gitsin, İsterse mertçe karşıma gelsin hesap sorsun. Ama hepsi için ortak bir mesajım var. “Hepinizi çok seviyorum, hepinize teşekkür ederim, ALLAH sizden razı olsun, ALLAH’a emanet olun, en içten sevgi ve saygılarımla. Şimdilik hoşçakalın” 09/10/95

Aslında hepimiz birer yazar değil miyiz? Gördüklerimizi, yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi kağıda döktüğümüzde aktif yazar olurken bunları kendimizde saklarken de pasif yazar oluyoruz. Hatta bazen de kendimizin yazamadığı şeyleri başkalarının yazmasını sağlayarak gizli yazar olmuyor muyuz?

El Hükmü LİLLAH

(Yargı ALLAH’ındır)

Aydın TÜRKGÜCÜ


www.aydinturkgucu.net

#Tanrı #Sanal #Başlangıç #Din #Bilim #Düşünür #Robot #Araf #İnanç #Kıyamet #Exit #Holografik #Holistik #Bütünsel #Uzay #İnsan #Adem #Havva #İK #Aşk #Nereden #Nereye #Rüya #Beyin #Sinyal #şüphe #Çan #Evren #Boyut #Barış #İnsani #Tanrısal #Uzaylı #Uzaylılar #Ufo #İsimsiz #Fiyatsız #Bedava #Deneme #İntihar #kitap #Aydın #Türkgücü #Algı #Aile #Şiir #Sevgili #Cevap #Açıkbüfe #Soru #Sembol #şifre #şekil #yıllık #Gelecek #Geçmiş #ihanet #2045 #zaman #zamanyolculugu #yerçekimi $karadelik #karamadde #kutsal #kutsalkitap #peygamber #adem #havva #cennet #kuantum #kuantumsıçrama #felsefe


Ratings and reviews

4.2
6 reviews
Muhammed Korludağ
September 5, 2023
nedir bu ? kitap mi ?
Did you find this helpful?

Rate this book

Tell us what you think.

Reading information

Smartphones and tablets
Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.
Laptops and computers
You can listen to audiobooks purchased on Google Play using your computer's web browser.
eReaders and other devices
To read on e-ink devices like Kobo eReaders, you'll need to download a file and transfer it to your device. Follow the detailed Help Center instructions to transfer the files to supported eReaders.