Prodávat je lidské: Překvapivá pravda o tom, jak ovlivňujeme ostatní

Jan Melvil Publishing
76
Free sample

Bestseller No. 1 podle: New York Times, Wall Street Journal, Washington Post

„Neotřelý pohled na umění prodávat, spojující výsledky společenských věd, vlastního výzkumu a sebraných příběhů. ... Ohromně zábavné a užitečné.“

– Forbes


„Silniční mapa, která nás ostatní dovede k našim vlastním prezentacím.“

– Chicago Tribune


Přesvědčujete kolegy, aby přijali váš nápad? – Prodáváte. Rádi byste získali pro své podnikání investora? – Prodáváte. Přemlouváte děti, aby se učily? – Zase prodáváte. Ať jsme zaměstnanci, podnikatelé, rodiče, učitelé… trávíme naše dny snahou působit na ostatní. Přesvědčujeme, ubezpečujeme a ovlivňujeme druhé, aby se vzdali něčeho, co mají, výměnou za to, co máme my. Ať se nám to líbí nebo ne, všichni prodáváme.


Tohle není jen další kniha o prodeji a pro prodejce.


Autor knihy, Daniel H. Pink, předkládá nový pohled na složité umění prodeje, přičemž své poznatky opírá o četné sociologické studie a výzkumy. Svět se změnil, co dříve platilo a fungovalo, dnes neplatí nebo je přinejmenším neefektivní. Na téměř posvátném pravidle prodejců „pokaždé uzavři obchod“ a po léta uplatňovaných metodách nezůstal kámen na kameni. Vztah prodejce a zákazníka je jiný, rovnocenný. Prodejce dávno nedrží trumfy v rukou jako dřív. Jeho role při uzavírání obchodu se změnila. A Pink formuluje novou trojici zásadních vlastností, které by si měl osvojit každý, kdo to s prodejem myslí vážně.


A jako správný obchodník vám autor nabízí několik užitečných „vzorků zdarma“ – soubory zcela konkrétních nástrojů, tipů, rad a cvičení, které byly pečlivě vytvořeny tak, abyste novému světu prodávání opravdu porozuměli a dosáhli úspěchu.


V knize se taky dozvíte  • Jak neprodávat věci, ale zážitky.

  • Jak umět plavat v oceánu odmítnutí.

  • Co je to jednoslovný kapitál.

  • Proč pomáhá tázací samomluva.

  • Co je podstatou pixarské prezentace.

  • Jaké jsou nové formy prezentace obchodních nabídek.

  • Proč jsou důležitá tři základní pravidla improvizačního divadla.


O autorovi


Daniel H. Pink je americký autor pěti knih věnujících se obchodní, pracovní a manažerské tématice. Jeho knihy byly přeloženy do 33 jazyků. Píše články pro The New York Times, Harvard Business Review, Fast Company a Wired. Přednáší ve firmách a na univerzitách celého světa. V roce 2011 byl v žebříčku Thinkers50 zařazen mezi 50 nejvlivnějších myslitelů světa v oblasti managementu. Žije se svou ženou a třemi dětmi ve Washingtonu, DC.


Více o knize


http://melvil.cz/kniha-prodavat-je-lidske 

Read more

Reviews

3.6
76 total
Loading...

Additional Information

Publisher
Jan Melvil Publishing
Read more
Published on
Nov 8, 2013
Read more
Pages
256
Read more
ISBN
9788087270639
Read more
Features
Read more
Language
Czech
Read more
Genres
Business & Economics / Sales & Selling / General
Read more
Content Protection
This content is DRM protected.
Read more
Read Aloud
Available on Android devices
Read more

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
Daniel H. Pink
Look out for Daniel Pink’s new book, When: The Scientific Secrets of Perfect Timing

#1 New York Times Business Bestseller
#1 Wall Street Journal Business Bestseller
#1 Washington Post bestseller

From the bestselling author of Drive and A Whole New Mind comes a surprising--and surprisingly useful--new book that explores the power of selling in our lives.

According to the U.S. Bureau of Labor Statistics, one in nine Americans works in sales. Every day more than fifteen million people earn their keep by persuading someone else to make a purchase.

But dig deeper and a startling truth emerges:

Yes, one in nine Americans works in sales. But so do the other eight.

Whether we’re employees pitching colleagues on a new idea, entrepreneurs enticing funders to invest, or parents and teachers cajoling children to study, we spend our days trying to move others. Like it or not, we’re all in sales now.

To Sell Is Human offers a fresh look at the art and science of selling. As he did in Drive and A Whole New Mind, Daniel H. Pink draws on a rich trove of social science for his counterintuitive insights. He reveals the new ABCs of moving others (it's no longer "Always Be Closing"), explains why extraverts don't make the best salespeople, and shows how giving people an "off-ramp" for their actions can matter more than actually changing their minds.

Along the way, Pink describes the six successors to the elevator pitch, the three rules for understanding another's perspective, the five frames that can make your message clearer and more persuasive, and much more. The result is a perceptive and practical book--one that will change how you see the world and transform what you do at work, at school, and at home.
©2017 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.