Kronolojik TÜRKCE KURAN: Konularına ve Geliş Sırasına göre Geliş Sebepleri ile birlikte

Abdullah Manaz
38
Free sample

İslam'ın temel kaynağı olan Kuran'ı Kerim, 22 yıl 3 ay süresince Ayetler ve Sureler şeklinde parça parça bildirilmiş, 42 kişiye ulaşan Vahiy Katipleri tarafından yazılarak ve ezberlenerek kayıt altına alınmıştır. Hangi ayetin hangi sureye ait olduğu Peygamberimiz tarafından işaret edilmiş, Surelerin sıralanması ise, Kuran'ın derlenmesi sırasında Sahabelerin görüşüne göre belirlenmiştir. Hz Ebubekir döneminde bütün sureler toplanmış ve Bir Nüsha Kitap haline getirilmiş, Hz Osman döneminde ise Kuran çoğaltılarak İslam dünyasına dağıtılmıştır.

Bu çalışma, Kuran'ın anlaşılmasına yardımcı olmak amacıyla Konularına ve Geliş Sırasına Göre, Geliş Sebepleriyle Birlikte Kronolojik olarak Ayetlerin tasnif edilmesidir. Bu yöntemle, Kuran hükümleri Yaratılıştan, SonHayat'a kadar tarihsel, sosyal, kültürel gelişmesi ve mantığı ile kavranılacak ve İnşaAllah daha kolay anlaşılacaktır. Çalışma 1988'de Türkiye'de ve İslam dünyasında bilgisayar ortamında hazırlanmış ilk çalışma niteliğindedir.

NOT: Çalışma 2019 Ağustos ayında yeniden gözden geçirilmiş, Tümü Büyük Harf olan ilk çalışma normal tümce düzenine geçirilmiş ve bazı küçük hatalar düzeltilmiştir. Allah, Kuran'ın Müslümanlar tarafından İslam'ı Anlamak için okunan Birinci Kitap olmasını ve hayatta en az bir kez kendi dilimizde tümüyle okunmasını nasip etsin.

Read more
Collapse

About the author

Abdullah Manaz 1959 yılında Yozgat’ta doğdu. 1978’de Ankara Mamak Lisesi Matematik Bölümü, 1984 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da “Kuran’ın Anlaşılmasında Aklın Rolü” teziyle doktorasını tamamladı. 1977’de MEB Televizyonu’nda matematik dersi verdi. 1978’de gazeteciliğe başladı ve ilk haber ve karikatürleri ulusal gazetelerde yayınladı. 1984 yılında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda yapımcı olarak göreve başladı. Yüzlerce televizyon programı hazırladı, sundu ve metinlerini yazdı. 1985, 1986 ve 1994 yıllarında programları için çeşitli ödüller aldı. 1987 yılında Suriye’de Arapça eğitimi gördü. Çeşitli tarihlerde Irak, İran, Ürdün Lübnan, Mısır, Libya, Tunus ve Avrupa ülkelerinde araştırmalar yaptı. 1995-1998 yıllarında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Televizyonda Program Yapımı” dersleri verdi. 2003 – 2004 yıllarında “Ulusal Birlik ve Strateji Vakfı” başkanlığı yaptı. Ulusal ve uluslararası konferanslara katıldı, akademik bildiriler sundu, makaleler yayınladı. Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde 29 kitap yazdı, 3 kitabın editörlüğünü yaptı (2020). 2012’de “Strateji Uzmanı” olarak TRT’den emekli oldu. Ülker Nihal Manaz ile Evli, Enis Manaz ve Erdem Manaz adında iki oğul sahibi. Web sitesinde Ortadoğu, Terör, İslam ve Felsefe alanında güncel yazılar yayınlıyor, özel video ve fotoğrafçılıkla uğraşıyor.

Read more
Collapse
3.9
38 total
Loading…

Additional Information

Publisher
Abdullah Manaz
Read more
Collapse
Published on
Aug 30, 2019
Read more
Collapse
Pages
657
Read more
Collapse
Features
Read more
Collapse
Read more
Collapse
Language
Turkish
Read more
Collapse
Genres
Religion / Islam / Koran & Sacred Writings
Religion / Prayerbooks / Islamic
Social Science / Islamic Studies
Read more
Collapse
Content protection
This content is DRM protected.
Read more
Collapse
Read aloud
Available on Android devices
Read more
Collapse

Reading information

Smartphones and Tablets

Install the Google Play Books app for Android and iPad/iPhone. It syncs automatically with your account and allows you to read online or offline wherever you are.

Laptops and Computers

You can read books purchased on Google Play using your computer's web browser.

eReaders and other devices

To read on e-ink devices like the Sony eReader or Barnes & Noble Nook, you'll need to download a file and transfer it to your device. Please follow the detailed Help center instructions to transfer the files to supported eReaders.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.